26. 02. 2020 11:01 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Predvolebná debata očami politológa: Medzi Kotlebom a Pellegrinim sa odohral zaujímavý moment

Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity zhodnotil výkony politických lídrov.

Lídri politických strán v predvolebnej debate na TV Markíza.
Lídri politických strán v predvolebnej debate na TV Markíza. Foto: TV Markíza/Tomáš Benedikovič

Posledná predvolebná debata na Markíze. Predstavili sa v nej všetci piati lídri politických strán, ktoré mali v prieskumoch najvyššie preferencie.

Peter Pellegrini, Andrej Kiska, Marian Kotleba, Igor Matovič a Michal Truban vedeli, že ide o ich jedno z posledných veľkých vystúpení, preto si nič nedarovali. Kto najviac zaujal a kto bol, naopak, skôr v defenzíve? Zhodnotil to politológ Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity.

Pellegrinimu prospel oddych, Kotleba cielil na masy

Volebný líder Smeru Peter Pellegrini cez víkend skončil v nemocnici a musel predbežne svoj program rušiť. Do Markízy však prišiel a oddych mu podľa politológa pravdepodobne prospel. Náboje mu dodal aj schválený 13. dôchodok, ktorý jeho strana pretlačila v parlamente len pár dní pred voľbami.

„Ak by sme hodnotili razanciu a menej obsah, víťazom diskusie by bol Peter Pellegrini. Pokoj na lôžku mu zjavne pomohol. Pellegrini má dar reči vyjadriť sa ku všetkému a ku každému. Určite mu na začiatku diskusie pomohlo, že vládna koalícia pomocou extrémistov a niektorých nezaradených a opozičných poslancov schválila 13. dôchodok, čo napokon dostalo do defenzívy tých opozičných kandidátov, ktorí odmietli túto formu volebnej korupcie a nevedeli dostatočne vyargumentovať svoj negatívny postoj," zhodnotil Štefančík.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba taktiež predviedol svoj štandardný výkon. V jednom momente sa dostal aj do úzkych, ale voličom dokázal odkomunikovať svoje posolstvá.

„So skúsenosťou sebe vlastnou odrážal útoky tak moderátora, ako aj opozičných politikov. Napriek úmornej snahe moderátora dostať Kotlebu do kúta, sa šéf pravicových extrémistov vedel vykrútiť takmer z každej otázky. Mierne zneistenie bolo cítiť, keď sa ho moderátor pýtal na súdne trestaných kandidátov. Kotleba vie, že toto jeho voličov nezaujíma," povedal Štefančík.

„Hovoril ľúbezne, odvolával sa na vôľu ľudu, chudoby, pracujúcich. Ale tento štýl komunikácie je pre pravicových extrémistov typický do momentu, pokiaľ sa nedostanú k moci. Potom už nasleduje to, čo poznáme z dejín konca prvej polovice 20. storočia," varuje odborník.

Politológ si všimol ešte jeden dôležitý moment, ktorý sa odohral medzi Petrom Pellegrinim a Marianom Kotlebom.

„Jeden faktor bil počas celej relácie mimoriadne do očí. Pellegrini vedel skritizovať všetkých svojich súperov, okrem Mariana Kotlebu. Tá iskra medzi nimi dvoma sa nedala neprehliadnuť," doplnil Štefančík.

Matovič sa správal ako budúci premiér, Kiska a Truban rétoricky nestíhali

Odvtedy, ako sa líder OĽaNO Igor Matovič začal spomínať ako budúci premiér, začal postupne aj tak vystupovať. Potvrdilo sa to aj v utorňajšej debate, kde sa viac-menej vyvaroval zbytočným excesom.

„Igor Matovič sa zrejme už štylizuje do roly budúceho premiéra. Hovorí zmierlivo, pokojne, chýba mu tá razancia, ktorá je pre neho typická. Určite si mohol odpustiť naháňať na poslednú chvíľu populistickými rečami o zákaze amerických vojenských základní na území Slovenska voličov Kotlebu či Andreja Danka," ozrejmil Štefančík.

Politológovi prekážala jedna vec, ktorá v podstate ani tak nesúvisí s politikou. Igorovi Matovičovi odporúča, aby začal viac používať spisovnú slovenčinu.

„Ako kandidát na budúceho slovenského premiéra by mohol dať zbohom svojej bernolákovčine a podľa pravidiel súčasného slovenského pravopisu by konečne mohol začať pracovať na vyslovovaní mäkkých spoluhlások. Ak sa Miroslav Beblavý naučil vyslovovať „r", nejaké logopedické cvičenie zvládne určite aj šéf obyčajných," myslí si Štefančík.

U predsedu Za ľudí Andreja Kisku sme už zvyknutí na to, že nie je najlepší rétor. V predvolebných debatách sa zlepšuje, no stále to nestačí na ostrieľaných politikov ako je Pellegrini a Matovič.

„V debate podal slušný výkon. Pozitívne hodnotím, že pripomenul divákom extrémistickú povahu ĽSNS. Silnejšie momenty mal, ak hovoril o zdravotníctve. V tejto téme sa zjavne cíti ako doma. Pri iných témam bude musieť ešte potrénovať," zhrnul odborník.

Volebný líder koalície PS/Spolu Michal Truban má podobný problém ako Andrej Kiska. Jeho rétorická obratnosť ešte nedosahuje úroveň dlhoročných politikov.

„Silnejšie momenty mal, ak hovoril o niečom na príklade vlastných skúseností. Pri iných témach to bolo priemerné. Nepodal síce taký presvedčivý výkon ako ostatní politici. Ak ale porovnáme jeho predchádzajúce vystúpenia, tak je badať určité zlepšenie. Otázne je, či to stačí na človeka, ktorý sa svojho času videl v pozícii budúceho slovenského premiéra," uzavrel Štefančík.

Celú reláciu si môžete pozrieť TU.

Komentáre ( 0)