26. 06. 2013 11:09 | BRATISLAVA / BRUSEL, Milan Janásik

VIDEO: Novinár nachytal politika, ako „zhrabol“ 300 eur za podpis, ten ho napadol

Kauza podpisovania sa europoslancov pokračuje. Chceli by ste brať takto peniaze aj vy?

Miroslav Ransdorf
Miroslav Ransdorf Foto: YouTube

Chceli by ste brať 300 eur za jeden ranný podpis a potom si s pokojom odísť domov? Tak aj takto to chodí v europarlamente. Teda aspoň pri niektorých poslancoch.

Českého europoslanca Miroslava Ransdorfa (KSČM) prichytil holandský novinár Tom Staal, ako sa v europarlamente ráno o siedmej len podpisuje na prezenčnú listinu a priamo od nej sa so zbaleným kufrom ponáhľa domov.

Dôvod Ransdorfovho príchodu do budovy europarlamentu bol veľmi prozaický. Keďže sa podpísal na prezenčku, má nárok na dennú diétu vo výške 304 eur. Čo na tom, že sa v práci zdržal ani nie päť minút...

Český europoslanec Miroslav Ransdorf (KSČM) po prichytení zaútočil na novinára

Zarážajúca na konaní českého komunistu v Bruseli je aj jeho reakcia na otázky holandského reportéra internetovej televízie Dumpert.

Politik na ne reagoval podráždene až agresívne, nechýbal ani úder päsťou do ruky, v ktorej novinár držal mikrofón.

„Práve ste prišiel, podpísal sa a zase odchádzate," dôvodil novinár. Ransdorf sa ospravedlňoval tým, že býva neďaleko a ide teda domov. „Ja tu bývam, takže ste hlupák,“ nedával si pred ústa servítku politik.

„Vy prídete, podpíšete sa a zhrabnete 300 eur," nedal sa odbiť žurnalista.

„Nemôžem to nazvať inak ako chrapúňstvom,“ povedal podľa tn.cz na margo celej udalosti Ransdorf. Tvrdí, že žurnalisti sa mu nepredstavili a nechceli si nechať nič vysvetliť.

Za jeden ranný podpis na prezenčke dostane Miroslav Ransdorf diétu vo výške 304 eur. Že ihneď potom odišiel domov, mu už neprekáža.
Za jeden ranný podpis na prezenčke dostane Miroslav Ransdorf diétu vo výške 304 eur. Že ihneď potom odišiel domov, mu už neprekáža. Foto: YouTube
 
Kauzu s podpisovaním sa europoslancov iba pre získanie diét otvorila pred dvoma rokmi už nemecké televízia RTL. Nachytala vtedy množstvo europoslancov, ktorí sa so zbalenými kuframi pripravení na odchod domov podpisovali na prezenčné listiny. Mnohí pred kamerou utekali. Pracovníci europarlamentu vtedy novinárov proti ich vôli vyviedli z budovy.

Príjem europoslanca spolu so všetkými diétami a náhradami sa môže mesačne vyšplhať až na 15-tisíc eur.

 

Takéto výhody požívajú europoslanci

Plat

Keďže v júli 2009 vstúpil do platnosti nový jednotný štatút pre poslancov, všetci poslanci Európskeho parlamentu dostávajú rovnaký plat.

V súlade s jednotným štatútom predstavuje od roku 2011 mesačný plat poslancov EP pred zdanením 7 956,87 eur. Plat sa vypláca z rozpočtu Parlamentu, podlieha dani EÚ a po odčítaní týchto položiek dosahuje 6 200,72 eur.

Členské štáty môžu tiež tento plat zdaniť podľa vnútroštátnych
daňových predpisov. Základný plat je stanovený ako 38,5 % základného platu sudcu Európskeho súdneho dvora.

Cestovné náklady

Väčšina schôdzí Európskeho parlamentu, ako napríklad plenárne zasadnutia, schôdze výborov a stretnutia politických skupín, sa koná v Bruseli a v Štrasburgu. Poslancom EP sa uhrádza skutočná cena cestovných lístkov, ktoré použili na cestu na tieto zasadnutia, pri predložení dokladu o
zaplatení, a to maximálne do výšky ceny letenky v obchodnej (biznis) triede, ceny lístka na vlak v prvej triede alebo 0,50 EUR/km pri ceste autom.

Okrem toho dostávajú paušálne príspevky podľa vzdialenosti a trvania cesty na pokrytie ostatných cestovných nákladov, akými sú napríklad poplatky za používanie diaľnic, nadmernú váhu batožiny a rezerváciu.

Poslanci EP môžu okrem toho dostať náhradu až do výšky 4 243 eur za rok, ktorá sa poskytuje na ostatné cesty mimo domovského členského štátu podniknuté v rámci ich práce, a náhradu nákladov až za 24 spiatočných ciest do domovského členského štátu.

Denné diéty (nazývané aj „diéty“)

Parlament vypláca paušálny príspevok vo výške 304 eur za každý deň prítomnosti poslancov EP na oficiálnych zasadnutiach pod podmienkou, že sa podpíšu na prezenčnú listinu. Príspevok pokrýva náklady na ubytovanie v hoteloch, stravu a všetky ostatné súvisiace výdavky. Ak sa poslanci počas dňa, kedy plénum hlasuje, nezúčastnia na viac ako polovici takzvaných hlasovaní podľa mien (hlasovaní pomocou elektronického hlasovacieho zariadenia), výška tohto príspevku sa zníži o polovicu.

V prípade schôdzí, ktoré sa konajú mimo EÚ, je výška príspevku 152 eur (opäť pod podmienkou,
že poslanec podpíše prezenčnú listinu), výdavky na hotel sa preplácajú osobitne.

Príspevok na všeobecné výdavky

Tento paušálny príspevok má kryť výdavky poslancov spojené napríklad s nájmom a správou kancelárie poslanca, náklady na telefonovanie a poštovné a náklady spojené s počítačmi a telefónmi.

Ak sa poslanec bez riadneho odôvodnenia nezúčastní polovice plenárnych zasadnutí v jednom parlamentnom roku (september až august), tento príspevok sa mu zníži na polovicu.

Výška tohto príspevku v roku 2012 predstavuje 4 299 eur mesačne.

Náklady na lekárske vyšetrenia

Poslanci Európskeho parlamentu majú nárok na náhradu dvoch tretích ich nákladov na lekárske vyšetrenia. Okrem podielu náhrady sú jednotlivé pravidlá a postupy tohto systému rovnaké ako pre úradníkov EÚ.

Ostatné nároky

Parlament poskytuje poslancom Európskeho parlamentu kancelárie s vybavením v Bruseli aj v Štrasburgu. Poslanci môžu na cestu na oficiálne rokovania v týchto mestách využívať služobné vozidlá EP. 

Komentáre ( 0)