04. 07. 2013 06:55 | PRAHA, TVNOVINY.sk

Opaľovanie ničí mužom spermie

Vysoké teploty poškodzujú nielen množstvo, ale aj funkciu spermií.

Oplodnenie
Oplodnenie Foto: Internet

Pokiaľ chcete mať deti, vynechajte v lete opaľovanie a horúce kúpele. Túto radu dávajú pacientom lekári z Edinburského Lekárskeho výskumného inštitútu reprodukčnej medicíny Veľkej Británie. Vysoké teploty totiž poškodzujú nielen množstvo, ale aj funkciu spermií.

Extrémne teploty môžu viesť k poškodeniu produkcie spermií.
Extrémne teploty môžu viesť k poškodeniu produkcie spermií. Foto: Internet
 
Na klinike, ktorá patrí k najlepším pracoviskám na svete, si všimli pokles počtu spermií u niektorých mužov. Išlo predovšetkým o pacientov, ktorí sa vrátili z letnej dovolenky a potom absolvovali terapiu. Pri vstupnom vyšetrení, ktoré predchádzalo letnému pobytu v teplých oblastiach, boli výsledky spermiogramu u týchto mužov úplne v norme. Informujú tn.cz.

Spermie dozrievajú v semenníkoch pri teplote asi o jeden až dva stupne nižšej, ako je teplota tela. Ľudský organizmus je adaptovaný tak, že neustále udržiava v miešku optimálnu teplotu. Extrémne teploty však napriek tomu môžu viesť k poškodeniu produkcie spermií.

Nezdravé sú aj sauny a tesné oblečenie

"Treba si uvedomiť, že tak, ako sa pripravujú nastávajúce mamičky na tehotenstvo úpravou životosprávy a užívaním rôznych potravinových doplnkov, mali by sa aj budúci oteckovia venovať nejakej predpríprave. Okrem všeobecne známych zásad, medzi ktoré patrí zdravá strava či obmedzenia alkoholu a cigariet, sem zaraďujeme práve aj vyhýbanie sa vysokým teplotám vrátane slnenia. Okrem pobytu v subtropických oblastiach negatívne pôsobia aj časté návštevy sauny alebo nosenie tesného oblečenia, najmä v letných mesiacoch, "tvrdí MUDr. Eva Dogoši, ktorá vedie poradňu na www.ulekare.cz.

Vo vedeckých štúdiách, ktoré sa zaoberali účinkom tepla na mužský pohlavný systém bolo preukázané aj významné poškodenie funkcie semenníkov a spermií pri teplotách 38, 40 a 42 ° C. Vysoká teplota môže spôsobovať zlomy DNA v bunkách, ktoré sa po oplodnení prejavujú poruchami delenia a vývoja embrya.

Vzhľadom k tomu, že sa spermie vyvíjajú v semenníkoch 72 dní, je nutné dbať na správne načasovanie odberu spermií pre IVF. Je nutné si uvedomiť, že spermie získané pri IVF zreli v semenníkoch takmer osem týždňov. Počas horúcej letnej dovolenky mohlo dôjsť k prechodnému útlmu tvorby spermií, ktorý sa potom prejaví v odstupe dvoch mesiacov.

Vysoká teplota tak ovplyvňuje nielen počet, ale hlavne kvalitu spermií. Poškodenie genetickej informácie spermie teplom pri nadmernom slnení môže znamenať defektný vývoj embrya po oplodnení a niekedy môže byť príčinou zlyhania IVF.
 

Komentáre ( 0)