13. 07. 2013 15:51 | MNÍCHOV, tn.cz

Netradičný test: Čo všetko dokáže prežiť kliešť

Prežije v práčke, mrazničke alebo pod vodou?

Kliešť
Kliešť Foto: Shutterstock.com

Kliešte existujú na zemi už viac ako 350 miliónov rokov. Za tento čas sa dokázali prispôsobiť rôznym extrémnym podmienkam, a tak zničiť ich nie je až také jednoduché. Tím z nemeckého portálu, ktorý sa venuje práve týmto zvieratám, urobil výnimočný test. Pokúšali sa kliešťa zabiť v rôznych podmienkach. O tom, ako to dopadlo informoval český portál TN.cz.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Shutterstock.com
 

Kliešť v práčke

Bežné pranie na 40 stupňov kliešťom nevadí a to v žiadnom ich vývojovom štádiu. Pri 60-stupňovom praní už nemali šancu na prežitie. Oblečenie, s ktorým ste sa pohybovali v prírode, by ste preto mali pre istotu prať až na šesťdesiatke.

Kliešť v domácnosti

V ľudských obydliach nie sú najvhodnejšie podmienky na život kliešťov. Nemajú v ňom žiadnu trávu, miesto kam sa zahrabať a aj vlhkosť vzduchu je pre nich nízka. Ak si však domov z výletu nejakého prinesiete, dokáže bez potravy vydržať aj niekoľko dní. Pri teste prežil najviac desať dní.

Kliešť pod vodou

Kliešte zbožňujú vlhkosť, no koľko dokázali vydržať pod vodou bolo prekvapivé. V akváriu vydržali tri týždne a larvy dokonca dokázali prejsť do ďalšieho vývojového štádia. Ponaučenie, ktoré z tohto testu plynie je, že kliešte nemáme splachovať do umývadla alebo toalety. Prežijú to.

Kliešť v mrazničke

Odolnosť voči mrazu pri týchto jedincoch je tiež zaujímavá. Prežiť dvadsaťštyri hodín pri teplote 20 stupňov pod nulou im nerobilo žiadny problém.