03. 12. 2013 15:09 | EIDHOVEN/PP, www.susanasoars.com

Prevratný objav: Včely zistia chorobu lepšie ako lekári. Tu je dôkaz!

Portugalská dizajnérka svoju nádej vložila do prírody.

BEE'S project
BEE'S project Foto: www.susanasoares.com

Vedci na celom svete sa neustále snažia nájsť spôsob, ako v čo možno najskoršom štádiu identifikovať zárodky rakoviny v tele človeka. Využívajú na to všetky možné technické vymoženosti a prístroje.

Portugalská dizajnérka Susana Soarsová namiesto technológie svoju nádej vložila do prírody. Na základe poznatkov o skvelom čuchovom ústrojenstve včiel sa rozhodla skonštruovať jednoduchý sklenený mechanizmus, v ktorom práve včely dokážu rýchlo a spoľahlivo detekovať prítomnosť určitých chorôb v tele človeka.

BEE'S project
BEE'S project Foto: www.susanasoares.com
 

Tento rok na festivale Dutch Design Week v Holandsku za tento projekt zožala veľký úspech. Princíp je v praxi veľmi jednoduchý. Sklenené teleso sa skladá z dvoch častí. Z menšej komory, ktorá slúži ako „diagnostický priestor", a z väčšej komory, kde sa nachádzajú včely, schopné v priebehu malej chvíľky odhaliť diagnózu.

Samotné testovanie potom trvá len pár sekúnd. Človek vydýchne vzduch do menšej komory. Akonáhle včely v dychu zacítia látku, na ktorú boli špeciálne vycvičené, začnú sa do menšej komory cez malý otvor okamžite hrnúť. Toto ich správanie môžeme identifikovať ako dôkaz výskytu choroboplodného zárodku v tele daného človeka.

BEE'S project
BEE'S project Foto: www.susanasoares.com
 

Trénovanie včiel na princípe Pavlovho reflexu netrvá dlhšie ako desať minút. Včely sa naučia takmer okamžite indentifikovať určitý pach (ktorý je spojený s výskytom danej choroby), za čo sú odmenené vodou s cukrom. Takto naučené správanie im potom vydrží počas celého ich života.

Vedci len potvrdili, že včely dokážu spoľahlivo a presne identifikovať aj veľmi skoré štádiá určitých chorôb, a to vďaka ich senzitivite na feromóny apokrinnej žľazy, ktoré obsahujú informáciu o zdraví človeka.

„Neomylne pracujú ako biosenzory na rozpoznanie biochemického molekulárneho zápachu pre určitú chorobu," hovorí Soarsová. Čím skôr je rakovina pacientovi zistená, tým skôr sa môže nasadiť liečba s väčšou nádejou na vyzdravenie.

Verí, že sa tento projekt ujme ako dôležitá pomôcka v súčasných medicínskych postupoch nielen na skoré diagnostikovanie rakoviny, ale tiež v rozvojových krajinách sveta ako prostriedok na efektívne testovanie malárie, tuberkulózy či horúčky dengue.


Komentáre ( 0)