14. 04. 2014 15:18 | PRAHA/ TVNOVINY.sk

Českí odborníci stanovili hodnotu života. Zdravý človek má cenu 365-tisíc eur!

V Česku vypracovali novú metodiku stanovenia odškodného pri ťažkých úrazoch.

Pacient
Pacient Foto: Shutterstock.com

Sudcovia Najvyššieho súdu a odborníci z 1. lekárskej fakulty Karlovej Univerzity vyčíslili, koľko stojí totálna strata ľudského zdravia a schopností. Informuje o tom iDNES.cz. Prišli na čiastku 10 051 200 českých korún (365 950 eur). 

Lekár a žena
Lekár a žena Foto: Shutterstock.com
 

Suma sa odvíja od priemernej mesačnej nominálnej mzdy a činí jej štvornásobok. Táto čiastka predstavuje úplne znehodnotenie ľudského života, teda že sa z človeka stane invalid bez možnosti pohybu.

Čiastka je dôležitá pre všetkých, ktorí utrpia úraz s trvalými následkami. Je to vychádzajúci bod, z ktorého by sa mala vypočítavať náhrada za sťažené spoločenské uplatnenie. Desaťmiliónovú hranicu zapracovali do metodiky, ktorá má slúžiť ako pomôcka pre rozhodovanie súdov.

Nebude sa prihliadať len na diagnózu, ale aj na to, ako človeka vyradila zo spoločenského života, ako zaťažila rodinné vzťahy alebo mu vzala možnosť ďalej sa vzdelávať či šoférovať auto.

Expertka na medicínske právo Jolana Těšinová uviedla metodiku na dvoch fiktívnych prípadoch. Napríklad stredoškoláčka, ktorá pri nezavinenej autonehode utrpela ťažký úraz a ostala pripútaná na invalidný vozík a odkázaná na starostlivosť matky. Sčasti ochrnula, stratila možnosť čítania a bez pomoci sa nedokáže ani najesť, ani napiť.

Odborníci jej vypočítali náhradu škody na 13 650 057 českých korún (496 980 eur). Podľa pôvodných pravidiel s odškodňovacími tabuľkami by dostala 2 254 840 českých korún (82 095 eur). Viac si prečítate TU!