28. 07. 2014 14:36 | KYJEV/TASR, SITA

Analyzovali čierne skrinky z havarovaného lietadla na Ukrajine. Tu je výsledok

Malajzijské lietadlo podľa nich zničil výbuch rakety.

Trosky havarovaného boeingu
Trosky havarovaného boeingu Foto: SITA
Z analýzy čiernych skriniek malajzijského civilného lietadla, ktoré sa zrútilo na Ukrajine, vyplýva, že ho zničili úlomky z explodujúcej rakety a zrútilo sa v dôsledku "masívnej prudkej dekompresie". Oznámil to hovorca Rady národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) Ukrajiny Andrij Lysenko.

Táto informácia pochádza od expertov, ktorí analyzujú čierne skrinky boeingu. Sťahovaním údajov z dvoch čiernych skriniek a ich odovzdaním medzinárodným vyšetrovateľom pre analýzu poverili Britániu.

V malajzijskom lietadle boli aj deti
V malajzijskom lietadle boli aj deti Foto: SITA
 

Údaje z čiernych skriniek sú konzistentné s nájdenými kusmi lietadla, ktoré javia znaky poškodenia šrapnelmi z rakety. Z čiernych skriniek tiež vyplynulo, že v lietadle nastal mohutný podtlak, čo by takisto nahrávalo teórii o vonkajšom masívnom poškodení trupu lietadla.

Kyjev a Západ obviňujú zo zostrelenia malajzijského lietadla proruských separatistov. Moskva tvrdí, že za nešťastie, pri krom zahynulo 298 ľudí, je zodpovedná ukrajinská vláda.

Čierne skrinky sa dostali do rúk malajzijských expertov
Čierne skrinky sa dostali do rúk malajzijských expertov Foto: SITA
 

Expertov opäť nevpustili na miesto havárie

Medzinárodní experti sprevádzaní holandskými a austrálskymi policajtmi sa v pondelok opäť nedostali na miesto havárie lietadla. Ako informovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), v oblasti totiž prebiehajú boje medzi vládnou armádou a povstalcami, takže experti sa museli vrátiť do mesta Doneck. Rovnaká situácia nastala aj v nedeľu.

Trosky havarovaného boeingu
Trosky havarovaného boeingu Foto: SITA
 

Komentáre ( 0)