31. 07. 2014 14:34 | BRATISLAVA/SITA,al

Ebola môže byť hrozbou pre celé ľudstvo, tvrdia lekári. Ako sa vírus prenáša?

Prvým príznakom sú vysoké horúčky, únava, bolesti kĺbov a hlavy.

Vírus ebola
Vírus ebola Foto: TASR

Smrtiaci vírus ebola si už vyžiadal množstvo obetí v Afrike. Lekári sa obávajú, že môže byť hrozbou pre celé ľudstvo. „Táto epidémia je bezprecedentná, úplne sa vymyká kontrole a situácia sa len zhoršuje. Pokiaľ sa to dosť rýchlo nezlepší, existuje skutočná hrozba, že budú zasiahnuté ďalšie krajiny," povedal riaditeľ operácie Lekárov bez hraníc Bart Janssens.

Libéria zasiahnutá ebolou
Libéria zasiahnutá ebolou Foto: TASR
 

Libérijská vláda v stredu rozhodla o uzavretí všetkých škôl v krajine. Reaguje tým na šíriacu sa nákazu vírusom. Ide o najradikálnejšie opatrenie zo strany africkej krajiny v súvislosti s nebezpečnou epidémiou. Okrem škôl sa prísne opatrenia dotknú aj štátnych zamestnancov, z ktorých väčšina si bude musieť vziať 30-dňové povinné voľno.

Západoafrický štát Sierra Leone vyhlásil kvôli pretrvávajúcemu výskytu smrteľného vírusu ebola stav verejného ohrozenia.

Ebola si v oblastiach západnej Afriky vyžiadala už 672 mŕtvych, konkrétne v Libérii, Guinei a Sierre Leone, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Vírus ebola
Vírus ebola Foto: TASR
 

Prejavy a príčiny eboly

Ebola alebo tiež krvácajúca horúčka ebola napadá ľudí a niektoré ďalšie primáty. Pôvodcom je filovirus ebola. Šíri sa dotykom kože a kontaktom s telesnými tekutinami nakazených.

Je možné, že vírus prenášajú netopiere, antilopy alebo opice. To však nie je isté. Vedci stále neprišli na nič konkrétne. Inkubačná doba sa pohybuje od dvoch do štyroch týždňov a človek po nakazení obvykle zomiera do desiatich dní.

Guinea zasiahnutá ebolou
Guinea zasiahnutá ebolou Foto: TASR
 

Prvým príznakom sú vysoké horúčky, únava, bolesti kĺbov a hlavy. Potom príde vracanie, hnačky a zápal spojiviek. Bunky napadnuté vírusom vlastne explodujú. Masívne krváca z nosa, očí a análneho otvoru, tvoria sa obrovské modriny. Vnútorné orgány sa rozpadávajú, rozpadáva sa aj mozog. Potom prichádza smrť.

Komentáre ( 0)