29. 10. 2014 09:24 | VATIKÁN/TASR

Pápež opäť ohúril svet. Prekvapil slovami o vzniku sveta

V súčasnosti sa však Vatikán snaží zbaviť imidžu nepriateľa vedy a Františkove slová sú ozvenou vyhlásení jeho nedávnych predchodcov.

 Pápež František prichádza na oficiálne prijatie do prezidentského Modrého paláca v Soule.
Pápež František prichádza na oficiálne prijatie do prezidentského Modrého paláca v Soule. Foto: TASR

Vedecké teórie vrátane Veľkého tresku, o ktorom sa predpokladá, že stojí za vznikom vesmíru pred 13,7 miliardami rokov a myšlienky evolúcie života nie sú podľa vyjadrenia pápeža Františka v rozpore s katolíckou náukou. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

Veľký tresk, ktorý sa dnes považuje za prapôvod sveta, neodporuje tvorivému zásahu Boha

Na stretnutí Pápežskej akadémie vied, nezávislej inštitúcie nachádzajúcej sa vo Vatikáne a financovanej z veľkej časti Svätou stolicou, František ďalej uviedol, že vedecké výklady vzniku sveta nevylučujú Boha z tohto procesu.

"Počiatok sveta nie je dielom chaosu, ktorý vďačí za svoj pôvod niečomu inému, ale vyplýva priamo z najvyššieho princípu lásky. Veľký tresk, ktorý sa dnes považuje za prapôvod sveta, neodporuje tvorivému zásahu Boha. Evolúcia prírody si totiž vyžaduje stvorenie bytostí, ktoré sa vyvíjajú," povedal pápež.

Cirkev sa v minulosti stavala odmietavo voči vedeckým výkladom vesmíru, ktoré neboli v súlade s Bibliou. Najznámejším prípadom bol konflikt cirkvi s talianskym učencom Galileom Galileim, ktorý prišiel s teóriou, že Zem obieha okolo Slnka.

V súčasnosti sa však Vatikán snaží zbaviť imidžu nepriateľa vedy a Františkove slová sú ozvenou vyhlásení jeho nedávnych predchodcov.

Bývalý pápež Benedikt XVI. uviedol, že vedecké teórie o pôvode a vývoji vesmíru a ľudí nechávajú nezodpovedaných mnoho otázok, hoci nie sú v rozpore s vierou.