11. 05. 2015 19:20 | PETROHRAD/TV Markíza

Spoveď ruského internetového "trola". Opísal, čo všetko musel robiť

Za túto prácu platia podľa Marata približne 700 eur mesačne.

trol.png
trol.png

Oficiálne neexistujú, napriek tomu je verejným tajomstvom, že sú ich v Rusku tisícky. Hovoria si "internetoví trolovia" a ich úlohou je manipulovať diskusie na internete v prospech Putinovej vlády. Jeden z nich našiel odvahu a otvorene prehovoril pred kamerou dánskej televízie.

Tento muž bol súčasťou tajnej armády internetových trolov tri mesiace. Dlhšie to nevydržal. Pôvodne mu v Petrohrade sľubovali pomerne jednoduchú prácu v prepočte za 700 eur mesačne. Realita ho ale zaskočila.

„Život internetového trola je absurdný. Je to ako žiť vo vlastnom svete," hovorí Marat Burkhard.

Marat trávil za počítačom 12 hodín denne. Vytváral si kontá na facebooku či twitteri. Jeho úlohou bolo šíriť proruskú propagandu a platila mu za to vláda. Samozrejme, každé slovo prešlo prísnou kontrolou. Za jednu službu napísal asi 130 diskusných príspevkov.

„Ako trolovia sme zaplavovali internet príspevkami tak, aby sme si získali čo najviac ľudí na svoju stranu. Tí si mysleli, že sme reálni diskutéri," opisuje svoje prácu Marat.

Najviac práce mal po vražde Borisa Nemcova, ale aj počas návštevy Baracka Obamu v Indii. Vtedy dostal jednoznačné zadanie.

„Na záberoch vtedy žul žuvačku. My sme z toho mali urobiť veľkú aféru. Že je zo nekultúrny človek, ktorý si nectí indickú kultúru," opisuje Marat.

 

Hoci podľa neho ovládajú stovky tzv. trolov internet z tejto petrohradskej budovy, nič tomu nenasvedčuje.

„Je mi ľúto, neviem nič o žiadnych troloch. Sídlia tu noviny a internetové médiá," komentuje pracovníčka tlačového strediska Anna Berovová.

Marat ale trvá na svojom. To, čo robil on vraj robia aj dnes v Rusku stovky, možno aj tisícky ľudí.

„Normálny človek to robiť nemôže, pretože by dostal schizofréniu. Preto som skončil," ukončil Marat.