21. 05. 2015 06:00 | DUBLIN/ tvnoviny.sk, ml

Nevinná marihuana? Nová štúdia ukázala, že to tak nie je

Prvá štúdia, ktorá odhalila jej vplyv na dospievajúcich chlapcov.

Tínedžer fajčí marihuanu (ilustračné foto).
Tínedžer fajčí marihuanu (ilustračné foto). Foto: TASR

Mladí muži, ktorí fajčia marihuanu, prejdú pubertou rýchlejšie, no rastú pomalšie ako tí, ktorí ľahkú drogu nikdy neužili. Vyplýva to zo štúdie, ktorú prezentovali vedci z pakistanskej poľnohospodárskej univerzity Pir Mehr Ali Shah v meste Rawalpindi na európskom endokrinologickom kongrese v Dubline. Zistenia zaujali viacerých odborníkov, ktorí veria, že výsledky štúdie pomôžu lepšie pochopiť nebezpečenstvá vplyvu užívania drog mladistvými. Píše portál sciencedaily.com.

Výskum sa zameral na určité hormóny, ktoré u mladých ľudí vplývajú na rast a pubertu. Ich hladinu v krvi pozorovali u 220 neužívateľov marihuany a 217 chlapcoch závislých na marihuane.

Hladiny hormónov, ktoré súvisia s pubertou, ako napríklad testosterón či luteinizačný hormón, boli vyššie u užívateľov marihuany. Naopak hladiny hormónov rastu boli v tejto skupine nižšie. Vedci tiež zistili, že nefajčiari marihuany boli po dovŕšení veku 20 rokov v priemere o štyri kilogramy ťažší a o 11,7 centimetrov vyšší.

Marihuana je najdostupnejšou drogou v Európe. Podľa odhadov ju aspoň raz v živote vyskúšalo až 80,5 milióna Európanov. Posledné dáta Európskeho monitorovacieho centra drog a drogovej závislosti prezrádzajú, že marihuanu užívajú najmä mladí ľudia vo veku 15 až 24 rokov. Rozšírenejšia je viac medzi mužmi ako medzi ženami. Štúdia z Pakistanu je vôbec prvá svojho druhu, keďže sa zamerala na chlapcov v pubertálnom veku. Všetky doterajšie testy totižto skúmali vplyv marihuany na dospelých ľudí, prípadne myši.

Komentáre ( 0)