01. 07. 2015 10:10 | BERLÍN/TASR

Bývalý žoldnier prehovoril: "Islamský štát založil v Európe svoje bunky"

Džihádisti získali neoceniteľnú príležitosť v nepoľavujúcom prúde utečencov do Európy. Na starý kontinent preniklo už viac ako 200-tisíc utečencov zo Sýrie.

Na videosnímke z 19. apríla militantného IS masová vražda zajatých etiópskych kresťanov v Líbyi.
Na videosnímke z 19. apríla militantného IS masová vražda zajatých etiópskych kresťanov v Líbyi. Foto: TASR/AP

Lorenz Berger má za sebou niekoľko mesiacov na sýrskom fronte. Ďalších desať dní čakal v hoteli na letisku v Istanbule. V Turecku ho vyhľadal istý Raduan - spojka Islamského štátu. „Povedal mi, aby som sa pripravil na cestu do Európy, že môj čas čoskoro príde," povedal Berger pre Die Welt.

O deň neskôr sa Berger cez Skype znova spojil s Raduanom. Jeho kontakt sedel v konšpiračnom byte v Bulharsku. Už sa nevedel dočkať nového pasu, aby cez Škandináviu prenikol do Spolkovej republiky. A už tam podľa všetkého aj je.

Je isté, že chcú vojnu

Vojna, v ktorej si nemecký občan Berger ako žoldnier Islamského štátu privyrábal na živobytie sa už priblížila do jeho vlasti. Preto sa nakoniec sám obrátil na nemeckú tajnú službu BND, aby sa vyspovedal z toho, čo o Islamskom štáte z vlastnej skúsenosti vie. „Začína sa niečo, čoho sa naozaj bojím," vysvetľuje.

„Veľa vecí nasvedčuje tomu, že Islamský štát systematicky, bez náhlenia a veľmi konšpiratívne rozmiestňuje arabských bojovníkov v Európe. Tí zakladajú osnovu svojej siete. Je isté, že chcú vojnu," napísal Die Welt. Berger upozorňuje, že jedno zo základných prikázaní Islamského štátu znie: „Čím viac nepriateľov, tým lepšie."

Už v apríli pohrozil niekdajší belínsky rapper, ktorý momentálne bojuje za Islamský štát, údermi „spáčov". Tak sa hovorí teroristom, ktorí pod konšpiratívnym krytím vedú úplne bežný život v cudzine a čakajú iba na pokyn, aby sa do toho pustili.

„Bunky spáčov už Európe pôsobia. Je len otázkou času, kedy zaútočia," pripustil Ioannis Micheletos z gréckeho inštitútu pre bezpečnostné a obranné analýzy. Podhubie majú islamisti už aj v Grécku. Kontrarozviedka tam chytila Sýrčana, ktorý mal pri sebe pol milióna eur pre bunky. Zabavili mu aj zbrane a muníciu.

Džihádisti získali neoceniteľnú príležitosť v nepoľavujúcom prúde utečencov do Európy. Na starý kontinent preniklo už viac ako 200-tisíc utečencov zo Sýrie. „Islamisti sa medzi nich premiešali. Boli by blázni, keby si nechali takú šancu pretiecť pomedzi prsty," prezrádza Micheletos.

Komentáre ( 0)