06. 07. 2015 07:02 | ATÉNY/TASR

Grécku krízu bude riešiť mimoriadny summit

Najvyšší lídri krajín menovej únie budú diskutovať o gréckej dlhovej kríze v utorok večer.

Grécky premiér Alexis Tsipras.
Grécky premiér Alexis Tsipras. Foto: TASR

Európska komisia (EK) dnes krátko pred polnocou vydala oficiálne vyhlásenie, podľa ktorého berie na vedomie a rešpektuje výsledok referenda v Grécku. Predseda EK Jean-Claude Juncker v správe pre médiá oznámil, že už v priebehu tohto večera začal a v pondelok bude pokračovať s konzultáciami s lídrami 18 členských krajín eurozóny. Rovnako bude hovoriť aj s predsedami ostatných inštitúcií EÚ. V pondelok dopoludnia ho čaká konferenčný hovor na linke s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Euroskupiny Jeroenom Dijsselbloemom a šéfom Európskej centrálnej banky (ECB) Mariom Draghim.

Okrem toho má Juncker v úmysle v utorok vystúpiť s prejavom ohľadom situácie v Grécku po referende pred poslancami Európskeho parlamentu na ich plenárnom rokovaní v Štrasburgu.
Predseda Európskej rady Donald Tusk medzitým dnes večer potvrdil informáciu, že v utorok večer sa uskutoční ďalší mimoriadny summit eurozóny. Najvyšší lídri krajín menovej únie budú diskutovať o gréckej dlhovej kríze po tom, ako výsledky nedeľňajšieho referenda v Grécku potvrdili, že väčšina gréckych voličov odmieta veriteľmi navrhované podmienky finančnej pomoci.

"Zvolal som eurosummit na utorok večer na 18.00 h, aby sme prerokovali situáciu po referende v Grécku," oznámil Tusk prostredníctvom svojho účtu na Twitteri.

Predseda Euroskupiny ľutuje výsledky referenda, predseda Európskeho parlamentu žiada humanitárny program

Predseda Euroskupiny (neformálneho združenia ministrov financií eurozóny) Jeroen Dijsselbloem označil výsledky nedeľňajšieho gréckeho referenda za "veľmi poľutovaniahodné pre budúcnosť Grécka".

Holandský minister financií za posledných päť mesiacov rokovaní odmietal snahy Grécka získať miernejšie podmienky pre finančný záchranný program. Ako v noci na dnes uviedol, "na zotavenie gréckej ekonomiky sú nevyhnutné ťažké opatrenia a reformy". "Teraz počkáme na iniciatívy gréckych predstaviteľov," citovala ho agentúra AP.

Dijsselbloem dodal, že ministri financií eurozóny budú hovoriť o dôsledkoch gréckeho referenda v utorok, v rovnaký deň, na ktorý bol zvolaný aj summit lídrov krajín používajúcich spoločnú európsku menu.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz v reakcii na výsledky gréckeho referenda vyhlásil, že lídri eurozóny by na plánovanom utorkovom summite mali hovoriť o "programe humanitárnej pomoci pre Grécko".

Schulz vo vyhlásení uviedol, že Atény by v najbližších hodinách mali predložiť "zmysluplné a konštruktívne návrhy", aby znova rozbehli rozhovory o ďalších 18 krajinami eurozóny. "Ak nie, vstupujeme do veľmi ťažkého a dokonca dramatického obdobia," zdôraznil.

Schulz dodal, že radoví občania, dôchodcovia, chorí ani deti v materských školách nemali doplácať na dramatickú situáciu, v ktorej sa nachádza Grécko. Vinu za ňu pripísal vláde v Aténach s tým, že krajina potrebuje okamžite humanitárny program.

Komentáre ( 0)