03. 09. 2015 15:32 | OSVIENČIM/CNN.com, pt

Osvienčim pobúril Židov sprchami ako z plynovej komory

Manažment múzea tvrdí, že chceli len ochladzovať návštevníkov počas najväčších horúčav.

Sprchy v Osvienčime pripomínali históriu
Sprchy v Osvienčime pripomínali históriu Foto: Instagram / Nikola Tkacz

Manažment múzea v poľskom Osvienčime nainštaloval pred budovy koncentračného tábora sprchy. Chcel tak zvýšiť komfort návštevníkov počas horúcich dní. Namiesto toho však manažéri vyrobili senzáciu. O prípade informuje CNN.

Sprchy totiž nahnevali židovských návštevníkov múzea. Sprchy nápadne pripomínali tie, ktoré počas druhej svetovej vojny využívali nacisti na masové vraždy uväznených ľudí Cyklónom B.

Neurobili sme to naschvál

Manažment múzea na situáciu promptne reagoval na sociálnej sieti. „Pre vlnu extrémnych horúčav, ktoré v auguste postihli Poľsko, nainštalovali sme na nádvoria rozprašovače vody, ktoré mali návštevníkov ochladiť," píšu v stanovisku na oficiálnom profile. Teploty sa počas víkendu vyšplhali na 37 stupňov.


Rozprašovače nainštalovali neďaleko vstupnej brány. „Som Žid a počas holokaustu som prišiel o veľa príbuzných. Sprchy mi naozaj pripomínajú plynovú komoru," prezradil jeden z návštevníkov. „Väčšina Izraelčanov mala podobné pocity," dodal.

Zatiaľ čo návštevníkov sprchy pobúrili, zástupcovia múzea prepojenie nevidia. Koncentračný tábor Auschwitz bol najväčší nacistický tábor v Poľsku. Na vraždenie používali plyn Cyklón B, ktorý do miestností vháňali cez falošné sprchy. Odhady sa rôznia, v tábore však prišlo o život pravdepodobne až milión Židov.