12. 10. 2015 10:01 | BIŠKEK/TASR

Z väzenia ušli nebezpeční teroristi. Pri úteku zabili troch strážcov

Odpykávali si tresty pre náboženský extrémizmus a terorizmus.

Väzenie (ilustračná fotografia)
Väzenie (ilustračná fotografia) Foto: Shutterstock.com

Štyria islamisti ušli v noci nadnes z väzenia v Kirgizsku, pričom zabili troch väzenských strážcov. Dvaja z utečencov si odpykávali doživotné tresty pre náboženský extrémizmus a terorizmus; za tieto činy boli odsúdení aj zvyšní dvaja, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na väzenskú správu. Spolu s touto štvoricou ušlo ešte päť ďalších väzňov, ktorých už zadržali.

Traja zo štyroch väzňov na úteku sú členmi organizácie Džajš al-Mahdí (Mahdího armáda), ktorú Kirgizsko obviňuje z uskutočnenia niekoľkých bobových útokov a z plánovania prevratu. Rusko si ponechalo vojenskú leteckú základňu v Kirgizsku, lebo sa obáva postupu militantného islamu v tomto regióne.

Pozorne tiež sleduje situáciu v Číne, ktorej nepokojná, turkotatárskymi Ujgurmi moslimského vierovyznania obývaná provincia Sin-ťiang hraničí s Kirgizskom a má aj zastúpenie v niekoľkých kirgizských priemyselných odvetviach vrátane energetiky a baníctva. Pred tromi mesiacmi zabili bezpečnostné zložky v zrážkach v kirgizskej metropole šiestich ozbrojencov.

Komentáre ( 0)