19. 02. 2016 18:53 | BRUSEL/TASR

Napätie medzí lídrami EÚ je veľké, hrozí obetovanie Grécka

Takýto plán prezentovali krajiny Vyšehradskej štvorky.

Každý deň zomrie približne desať utečencov
Každý deň zomrie približne desať utečencov Foto: TV Markíza

Napätie medzi lídrami európskej dvadsaťosmičky je podľa premiéra Roberta Fica veľké, takže vzniká potreba organizácie ďalšieho summitu. Na ňom by už mal byť prítomný aj turecký premiér Ahmet Davutoglu, ktorý sa pre bombový útok v Ankare z aktuálneho summitu v Bruseli ospravedlnil.

Táto vrcholná schôdzka by sa mala uskutočniť pravdepodobne 5. marca, teda v deň parlamentných volieb na Slovensku, alebo počas volebného moratória.

Zo záverov aktuálneho zasadnutia Európskej rady k migrácii vyplýva, že prioritou naďalej zostáva úplné a rýchle vykonávanie Akčného plánu EÚ-Turecko. Migračné toky z Turecka do Grécka však zostávajú príliš veľké. "Je nevyhnutné, aby došlo k výraznému a udržateľnému poklesu počtu nelegálnych vstupov z Turecka do Grécka," uvádza sa v záveroch.

Podľa Fica si každý uvedomuje, že pokiaľ zlyhá toto riešenie a nenastane aspoň mierne zlepšenie, tak Grécko bude pravdepodobne obetované z hľadiska Schengenu. Vtedy by mal nastúpiť plán B, teda posunutie ochrany vonkajšej európskej hranice k Bulharsku a Macedónsku. Takýto plán prezentovali krajiny Vyšehradskej štvorky. "Každý ho vníma ako doplňujúci, ktorý je možný prijať len v rámci spoločného európskeho riešenia," dodal s tým, že V4 nechce prijímať žiadne jednostranné rozhodnutia.

Ako poznamenal, zatiaľ sa ponechal priestor na spoluprácu medzi EÚ a Tureckom a na ochranu grécko-tureckých hraníc. Slovenský premiér však neverí vo výrazné zlepšenie.

"Myslím si, že o dva týždne sa vrátime k plánu B s plnou silou, o tri týždne bude realitou," deklaroval.