23. 02. 2016 18:16 | JOHANNESBURG/TASR

Českého podnikateľa Radovana Krejčířa odsúdili na 35 rokov väzenia

Svoj dnešný verdikt sudca zdôvodnil tým, že išlo o závažné zločiny s medzinárodným presahom.

Český podnikateľ na úteku Radovan Krejčíř na archívnej snímke na súde v JAR.
Český podnikateľ na úteku Radovan Krejčíř na archívnej snímke na súde v JAR. Foto: TASR/AP

Juhoafrický súd odsúdil dnes českého podnikateľa Radovana Krejčířa na 35 rokov väzenia za pokus o vraždu, únos a za obchod s drogami. Informoval o tom Český rozhlas (ČRo).
Juhoafrická justícia uznala Krejčířa a jeho piatich spolupáchateľov vinnými ešte vlani v auguste.

Svoj dnešný verdikt sudca zdôvodnil tým, že išlo o závažné zločiny s medzinárodným presahom. Krejčíř (47) sa proti rozsudku s najväčšou pravdepodobnosťou odvolá. Spravodajcovi ČRo pri odchode zo súdnej siene s trpkým úsmevom povedal: "Len 35 rokov? Čakal by som, že dostanem viac."

Proces podnikateľ už predtým označil za nespravodlivý a uviedol tiež, že išlo o konšpiráciu voči jeho osobe. Juhoafrický súd uznal Krejčířa ešte vlani v auguste vinným z únosu a mučenia Bhekiho Lukheleho, brata drogového dílera, ktorý zmizol aj s 25 kilogramami pervitínu určeného údajne pre Krejčířa.

Krejčíř v minulosti svoju vinu opakovane odmietol

Ide teraz o prvé odsúdenie tohto podnikateľa v JAR, kde je obžalovaný v niekoľkých rôznych prípadoch súvisiacich okrem iného aj s vraždami.

Krejčíř žije v Juhoafrickej republike od roku 2007. Presídlil sa tam zo Seychel, kam utiekol v roku 2005 pred policajným vyšetrovaním v Českej republike. V JAR následne požiadal o azyl, čo komplikuje českú žiadosť o jeho vydanie. Až do vyriešenia azylového konania ho totiž pre status utečenca nemôžu deportovať. Vo svojej vlasti bol medzitým odsúdený na 10,5 roka väzenia za daňový únik.

Na archívnej snímke z roku 2007.
Na archívnej snímke z roku 2007. Foto: TASR