07. 04. 2016 18:12 | REYKJAVÍK/TASR

Islandský premiér Gunnlaugsson oficiálne odstúpil

Islandský premiér je prvou politickou obeťou celosvetovej kauzy, ktorá prepukla po zverejnení dokumentov panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca.

Sigmundur Davíd Gunnlaugsson.
Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Foto: TASR/AP

Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson oficiálne odstúpil. Jeho krok nasleduje po vypuknutí obrovskej kauzy okolo úniku tzv. Panamských dokumentov, keď sa objavili aj správy o jeho schránkovej spoločnosti v daňovom raji. Informovala o tom dnes verejnoprávna televízna stanica RÚV.

Islandský premiér je prvou politickou obeťou celosvetovej kauzy, ktorá prepukla po zverejnení dokumentov panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca. Tá mala spoločnostiam a jednotlivcom pomáhať obchádzať daňové zákony, prípadne legalizovať výnosy z trestnej činnosti prostredníctvom tzv. daňových rajov.

Premiér Gunnlaugsson je podozrivý z vlastníctva spoločnosti so sídlom na Panenských ostrovoch. Spoločnosť Wintris je napísaná na Gunnlaugssonovu manželku - bohatú dedičku. V tzv. panamských dokumentoch sú aj mená dvoch členov Gunnlaugssonovej vlády - ministrov vnútra a financií.

Komentáre ( 0)