09. 04. 2016 12:30 | BRUSEL/TASR

Pri zásahu proti podozrivým teroristom zatkli v Bruseli šiesteho

Šiestym zatknutým mužom je Bilal El Makhoukhi, ktorého zadržali na bruselskom predmestí Laken.

Deň po tragédii v Bruseli
Deň po tragédii v Bruseli Foto: AP

Belgické úrady zatkli v noci nadnes šiesteho muža v rámci zásahu proti podozrivým extrémistom spájaných s teroristickými útokmi v Paríži a Bruseli. Uviedla to agentúra DPA s tým, že prvých piatich podozrivých policajti zadržali ešte pri piatkovej akcii.

Televízia VRT a denník De Standaard dnes ráno informovali, že šiestym zatknutým mužom je Bilal El Makhoukhi, ktorého zadržali na bruselskom predmestí Laken. El Makhoukhiho vlani súdili v hromadnom súdnom procese proti členom islamistickej skupiny Sharia4Belgium. Úrady ho vtedy odsúdili na päť rokov väzenia, neskôr bol predčasne prepustený.

Belgická vláda tiež dnes ráno oznámila, že rozhodla o navýšení štátnych výdavkov na bezpečnosť, ako o podpore hospodárskych odvetví, ktoré utrpeli straty v dôsledku marcových bombových útokov v Bruseli, informovala belgická tlačová agentúra Belga.
Belgická prokuratúra ešte v piatok večer potvrdila zadržanie Mohameda Abriniho, Belgičana marockého pôvodu, po ktorom úrady pátrali od vlaňajších teroristických útokov v Paríži.

K zadržaniu došlo v prevažne imigrantskej bruselskej štvrti Anderlecht Uviedla však, že stále nie je jasné, či ide o záhadného "muža v klobúku", ktorého zachytili bezpečnostné kamery v sprievode dvoch samovražedných atentátnikov na bruselskom letisku.

Pri piatkovom zásahu súvisiacom s útokmi v Bruseli z 22. marca zadržala polícia celkovo päť osôb vrátane muža. Podľa správ je jedným zo zadržaných Osama Krayem, ktorý pomáhal samovražedným atentátnikom z Bruselu. Spolu s Khalidom Bakraouiom ho videli na stanici metra Pétillon krátko pred tým, ako sa Bakraoui vyhodil do vzduchu o niekoľko zastávok ďalej, na stanici Maelbeek v blízkosti inštitúcií EÚ.

Komentáre ( 0)