10. 04. 2016 09:21 | VATIKÁN/TASR

Pápež František vyhlásil celoeurópsku zbierku v kostoloch. Kam pôjdu peniaze?

Informovala o tom tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) v Bratislave.

Pápež František
Pápež František Foto: TASR/AP

Svätý Otec František vyzval k osobitnej solidarite s Ukrajinou. Jej prejavom bude špeciálna zbierka v kostoloch v celej Európe v nedeľu 24. apríla. Informovala o tom tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) v Bratislave.

Vyzbierané peniaze a ich rozdelenie bude mať na starosti Pápežská rada Cor unum (rada zodpovedná za charitatívnu oblasť). Cirkev bude prostriedky získané zo zbierky distribuovať najmä prostredníctvom rehoľných komunít. Cieľovou skupinou budú bez rozdielu ľudia, ktorí to najviac potrebujú.

Zbierka má byť vyjadrením blízkosti a solidarity ako pápeža, tak aj katolíckej cirkvi voči Ukrajine, kde mnoho obyvateľov, najmä starých ľudí a detí, trpí nedostatkom potravín, liekov, pitnej vody a ďalších potrieb. "Výzva Svätého Otca prichádza v čase, keď sa o kríze na Ukrajine vo svete hovorí už pomerne málo. Podľa oficiálnych zdrojov však situácia v oblasti konfliktov naďalej ostáva dramatická," uviedla TK KBS.

Pomoc potrebuje viac ako 800.000 ľudí pozdĺž hranice, ktorá rozdeľuje teritórium pod kontrolou ukrajinskej vlády a viac ako 2,7 milióna v zóne mimo kontroly ukrajinskej vlády. Veľké problémy sú v zdravotníctve, ohrozené ostávajú tehotné ženy a rodičky, šíri sa tuberkulóza či AIDS. Nemocniciam chýbajú anestetiká a inzulín. Problémy sú aj s dodávkami plynu a elektriny.

Podľa oficiálnych údajov viac ako 200.000 detí našlo útočisko v oblastiach Ukrajiny mimo krízových regiónov. To znamená, že každé štvrté dieťa sa stalo vysídlencom, uvádza sa okrem iného v správe TK KBS.

Komentáre ( 0)