12. 04. 2016 13:46 | MOSKVA/TASR

Putin verí, že spolupráca s USA vo vesmíre povedie ku kooperácii na Zemi

Spojil sa aj s kozmodrómom Vostočnyj a hovoril aj s legendárnymi kozmonautmi Valentinou Tereškovovou a Alexejom Leonovom.

Ruský prezident Vladimír Putin.
Ruský prezident Vladimír Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyjadril nádej, že spolupráca s USA vo vesmíre bude pokračovať napriek komplikáciám vo vzťahoch oboch krajín na Zemi.

Ako informovala agentúra TASS, Putin to uviedol v príhovore k posádke Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), ktorý sa uskutočnil pri príležitosti dnešného Dňa kozmonautiky. Ten sa v Rusku slávi každoročne na výročie letu prvého človeka - Jurija Gagarina - do vesmíru.

Dôkazom, že spolupráca medzi Ruskom a USA je možná, je podľa Putina aj súčasné spolužitie a spolupráca ruských kozmonautov a amerických astronautov na ISS, ktorí sú schopní "plniť dôležité úlohy, ktoré stoja nielen pred našimi krajinami, ale i pred celým ľudstvom".

Spoluprácu vo vesmíre Putin označil za "veľmi vážny smer kooperácie s USA i ďalšími krajinami". Spolupráca aj v takej oblasti, akou je výskum vesmíru, "by nám mohla pomôcť zblížiť naše pozície a možno prostredníctvom tejto spolupráce lepšie chápať jeden druhého na Zemi", uviedol Putin.

Ruský prezident sa v utorok (12. 4.) prostredníctvom telemostu spojil aj s kozmodrómom Vostočnyj, ktorý sa stavia v Amurskej oblasti na ruskom Ďalekom východe, a hovoril aj s legendárnymi kozmonautmi Valentinou Tereškovovou a Alexejom Leonovom.

Štátna vesmírna agentúra Roskosmos pred niekoľkými dňami oznámila, že prvý štart z nového kozmodrómu sa uskutoční 27. apríla o 05.01 h moskovského času. Podľa agentúry TASS sa už začala predštartová príprava všetkých systémov kozmodrómu, nosnej rakety i všetkých zariadení. Nosná raketa Sojuz by mala vyniesť na obežnú dráhu družice Aist-2D a Michajlo Lomonosov, ktoré zostrojili v laboratóriách Moskovskej štátnej univerzity, a nanodružicu SamSat-218.

Komentáre ( 0)