20. 04. 2016 19:36 | NEW YORK/TV Markíza

Pacienti majú novú nádej: Vedci priniesli prevratnú novinku pri liečení rakoviny kože

Dokázali vyliečiť pacientov, ktorým predtým dávali iba pár mesiacov života.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: TV Markíza

Melanóm jedna z najsmrteľnejších foriem rakoviny. Každý rok sa objavia na celom svete tisíce nových prípadov. Pacienti prídu k lekárovi často príliš neskoro, a to im znižuje šancu na prežitie. Každý rok zomrie na melanóm až 48-tisíc ľudí.

Americkí vedci teraz prinášajú chorým ľuďom nádej. Kombináciou dvoch liečiv dokázali melanóm zničiť, a to aj v prípadoch, keď lekári diagnostikovali rakovinu neskoro.

„Je naozaj skvelé, ak máte takéto výsledky. Počet uzdravených je naozaj veľký. Výsledky skríningov, ale nie sú až také podstatné ako to, že sa nám darí držať pacientov s rakovinou kože pri živote dlhé roky," vysvetlil lekár James Larkin.

Lekári vytipovali 142 pacientov s pokročilým štádiom ochorenia a rozdelili ich do dvoch skupín. Časť dostávala iba jeden liek. Druhej skupine lekári servírovali kokteil dvoch rôznych liečiv, ktorý zabral takmer v dvoch tretinách prípadov a až 22 percent ľudí sa z melanómu vyliečilo úplne.

„Bolo to absolútne úžasné. Predtým mi v nemocnici povedali, že mám ani nie rok života pred sebou. Prešlo dva a pol roka! Som stále tu a cítim sa skvele," povedal pacient Lucy Davis.

Kombináciu liečiv už používajú pri liečbe rakoviny kože lekári vo Veľkej Británii. Liečbu ale poisťovne schvaľujú každému pacientovi individuálne. Problém je v cene. Iba jedna infúzia totiž stojí takmer 80- tisíc eur.