22. 04. 2016 17:01 | JÜRMALA/TASR

Severské, pobaltské a stredoeurópske krajiny odmietli migračné kvóty EÚ

Šéf českej diplomacie zdôraznil, že nariadené opatrenia sa nemôžu stať základom spoločného riešenia migračnej krízy.

Migranti na macedónskych hraniciach.
Migranti na macedónskych hraniciach. Foto: TASR

Šéfovia diplomacií severských a pobaltských štátov a Vyšehradskej štvorky sa dnes na zasadnutí v lotyšskej Jürmale zhodli na odmietavom stanovisku k záväzným kvótam na prerozdeľovanie migrantov v rámci Európskej únie.

"Mnohí z nás neveria v záväzné systémy kvót," povedal hostiteľ neformálnych zoskupení V4 a NB8, lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevičs, ktorého citovala agentúra DPA.
Rinkevičs súčasne ubezpečil, že dvojdňová schôdzka ministrov v Jürmale, ktorá sa začala vo štvrtok, nebola zameraná proti Nemecku ani proti migrantom.

Šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek v súvislosti s kvótami zdôraznil, že nariadené opatrenia sa nemôžu stať základom spoločného riešenia migračnej krízy. "Musíme dospieť k niečomu, čo akceptujú všetci partneri," povedal Zaorálek po skončení rozhovorov, na ktorých programe boli aj otázky bezpečnosti a energetiky.

Slovensko zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý toto fórum využil aj na prezentáciu priorít nadchádzajúceho predsedníctva SR v Rade EÚ.

Ministri dvanástich krajín strednej a severnej Európy sa takto stretávajú v posledných rokoch každoročne; vlani počas slovenského predsedníctva vo V4 zasadali vo Vysokých Tatrách. Zoskupenie NB8 tvoria Island, Nórsko, Dánsko, Švédsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko.

Komentáre ( 0)