29. 04. 2016 20:24 | MINSK/TASR

Na východe Ukrajiny bude od soboty platiť nové prímerie

Z nedodržiavania minských mierových protokolov sa obviňujú navzájom obe strany konfliktu.

Proruský separatista.
Proruský separatista. Foto: TASR

Ukrajinská vláda a povstalci sa dnes dohodli na dodržiavaní prímeria na východe Ukrajiny počas blížiacich sa pravoslávnych veľkonočných sviatkov, ktoré vrcholia túto nedeľu. Prímerie má vstúpiť do platnosti v sobotu o polnoci miestneho času (23.00 h SELČ).

Po dnešných trojstranných rokovaniach v bieloruskej metropole Minsk o tom podľa agentúry AP informoval osobitý vyslanec Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Marin Sajdik. Dodal, že prímerie by malo platiť aspoň od 9. mája, teda dňa víťazstva niekdajšieho Sovietskeho zväzu nad hitlerovským Nemeckom.

Situácia na východe Ukrajiny je stále nestabilná a naďalej dochádza k prípadom porušovania dohody o prímerí. Z nedodržiavania minských mierových protokolov sa obviňujú navzájom obe strany konfliktu. Úrady neuznanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) tak v stredu informovali o ostreľovaní svojho kontrolného stanovišťa na vjazde do obce Olenivka. Podľa "ministerstva obrany" DĽR pri tom zahynulo šesť ľudí a desať utrpelo zranenia.

Konflikt na východe Ukrajiny si podľa najnovšej správy Organizácie Spojených národov vyžiadal od svojho vypuknutia v apríli 2014 už vyše 9 300 mŕtvych a 21-tisíc zranených.

Zástupca generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti Tayé-Brook Zerihoun vo štvrtok na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN konštatoval, že boje na východe Ukrajiny sa v uplynulých týždňoch vystupňovali na úroveň, aká nebola v oblasti zaznamenaná od ich najintenzívnejšej fázy v auguste 2014.

Komentáre ( 0)