05. 05. 2016 07:13 , článok bol aktualizovaný 05. 05. 2016 09:54 | FORT MCMURRAY/TASR

Požiar, ktorý vám vyrazí dych. V Kanade vyhlásili stav ohrozenia

Provinciu ohrozujú mohutné požiare.

V západokanadskej provincii Alberta vyhlásili v stredu stav ohrozenia v súvislosti s mohutným lesným požiarom.
V západokanadskej provincii Alberta vyhlásili v stredu stav ohrozenia v súvislosti s mohutným lesným požiarom. Foto: TASR

V západokanadskej provincii Alberta vyhlásili v stredu stav ohrozenia v súvislosti s mohutným lesným požiarom, ktorý ohrozuje mesto Fort McMurray a vynútil si už evakuáciu 88.000 miestnych obyvateľov. Informovala o tom dnes agentúra AP.

"Vzhľadom na vážnosť a rozsah vzniknutej situácie, kabinet (Alberty) vyhlásil provinčný stav ohrozenia," oznámila v stredu na Twitteri miestna ministerka pre komunálne záležitosti Danielle Lariveeová. Opatrenie podľa nej umožní lepšiu mobilizáciu zdrojov na boj s prírodným živlom.

 

Podľa premiéra Alberty už plamene zničili alebo poškodili okolo 1600 domov a iných budov a rozšírili sa na plochu s rozlohou vyše 10.000 hektárov. Ich likvidáciu komplikuje silný vietor v kombinácii s vysokými teplotami a suchom.

Požiar sa šíri aj obytných oblastiach Fort McMurray a v stredu večer sa priblížil aj k miestnemu medzinárodnému letisku, ktoré preto dočasne prerušilo svoju prevádzku. Zrušené boli všetky komerčné odlety i prílety.

Vďaka rýchlym evakuáciám a úsiliu miestnych úradov a hasičov sa doposiaľ podarilo predísť zraneniam a obetiam na životoch. S ohňom bojuje viac ako 250 hasičov z celej Alberty za pomoci 10 hasičských vrtuľníkov a 17 lietadiel.

Fort McMurray je hlavným mestom regiónu, v ktorom sa nachádzajú rozsiahle ložiská nekonvenčnej ropy, takzvané athabaské ropné piesky. Zásoby ropy, ktoré sa tam nachádzajú, sú tretie najbohatšie na svete po Saudskej Arábii a Venezuele. Požiar sa počas uplynulého víkendu priblížil už aj k ťažobným zariadeniam.

Podľa agentúry AP je aktuálne na území Alberty asi 30 ohnísk lesných požiarov. V provincii platí prísny zákaz zakladania ohňov na voľnom priestranstve s výnimkou vyhradených miest v kempoch.

Aj v Rusku zápasia s lesnými požiarmi

V súvislosti s rizikom vypuknutia a šírenia lesných požiarov vyhlásili v 35 regiónoch Ruska osobitný protipožiarny režim. Federálny úrad ochrany lesov označil za rizikové 77 regiónov krajiny.

Informovala o tom dnes agentúra TASS s tým, že na ruskom území evidujú momentálne 45 lesných požiarov, ktoré zachvátili plochu s rozlohou 5900 hektárov.

Najrozsiahlejšie sú požiare v Sibírskom federálnom okruhu - v Altajskom a Zabajkalskom kraji, v Tomskej, Omskej, Irkutskej a Novosibirskej oblasti a v Buriatskej republike.

Riziko, že požiare sa rozšíria, zvyšujú vysoké teploty vzduchu a sucho. Podľa agentúry RIA Novosti sa plocha, ktorú zachvátili požiare v oblasti Sibíri, neustále zväčšuje.

Lesné porasty horia aj v Amurskej oblasti, Krasnojarskom kraji, Tuvianskej republike a vo Sverdlovskej a Vologodskej oblasti.

Agentúra TASS pripomenula, že vlani horeli lesy v Zabajkalsku už od marca a uhasiť sa ich podarilo až v auguste. Oheň vtedy napáchal škody za 430 miliónov rubľov. Zhorelo 3,6 miliónov kubických metrov lesa a zničených bolo 174 domov. O život prišlo desať ľudí a ďalších 48 ich bolo zranených. Bez strechy nad hlavou sa ocitlo 562 osôb.