11. 05. 2016 17:27 , článok bol aktualizovaný 11. 05. 2016 17:31 | BERLÍN/TASR

Útočník zo stanice pri Mníchove pôjde do psychiatrickej liečebne

Muž, ozbrojený kuchynským nožom, zaútočil v utorok ráno okolo 04.50 h pred železničnou stanicou na štyroch mužov, jeden z napadnutých zraneniam podľahol.

Železničná stanica v nemeckom Grafingu.
Železničná stanica v nemeckom Grafingu. Foto: TASR

Dvadsaťsedemročného Nemca, ktorý s kuchynským nožom dobodal v utorok na železničnej stanici v mestečku Grafing pri Mníchove štyroch ľudí, jedného z nich smrteľne, poslal dnes sudca do psychiatrickej liečebne. Oznámila to agentúra AP. Verejný prokurátor ho obžaloval z vraždy a troch pokusov o vraždu. Hoci muž podľa svedkov počas útoku kričal "neverec, musíš zomrieť", vyšetrovateľom sa nepodarilo nájsť nijaké spojenie medzi ním a akoukoľvek islamistickou či extrémistickou skupinou.

Znalec dospel podľa polície k záveru, že muž je duševne chorý a možno predpokladať, že bol aspoň čiastočne právne zodpovedný za svoje činy.
Sudca rozhodol o premiestnení páchateľa z väzby na psychiatriu dnes na neverejnom pojednávaní.
Muž, ktorého meno nezverejnili, zaútočil v utorok ráno okolo 04.50 h podľa všetkého náhodne na štyroch mužov na priestranstve pred železničnou stanicou, na nástupišti i v súprave pripravenej na odchod smerom do Mníchova. Zranený 56-ročný muž zomrel po prevoze do nemocnice.

Muž sa krátko predtým liečil v nemocnici s psychickými problémami. Vyšetrovatelia potvrdili správy médií, že 27-ročný Nemec strávil tesne pred útokom na odporúčanie svojich starých rodičov jeden deň na klinike v Hesensku. Starí rodičia sa totiž obávali o jeho duševné zdravie. Nemocnicu opustil v pondelok, iba deň pred vražedným útokom.

Podľa bavorských médií sa starí rodičia bez úspechu pokúšali dosiahnuť izolovanie svojho vnuka. Muž by mal dnes predstúpiť pred súd, kde sudca rozhodne, či zostane vo väzbe, alebo bude premiestnený do psychiatrickej liečebne.