12. 05. 2016 13:28 , článok bol aktualizovaný 12. 05. 2016 14:00 | BRUSEL/TASR

Hraničné kontroly v EÚ zostávajú, Rada Európy rozhodla dokedy

Kontroly by podľa tohto nariadenia Rady EÚ mali byť "cielené a obmedzené čo do rozsahu, frekvencie, miesta a času, podľa toho, čo je nevyhnutne potrebné

Dánski colníci čakajú na motoristov na dánsko-švédskom hraničnom priechode.jpg
Dánski colníci čakajú na motoristov na dánsko-švédskom hraničnom priechode.jpg Foto: TASR

Rada Európskej únie dnes oznámila, že s okamžitou platnosťou rozhodla povoliť predĺženie dočasných hraničných kontrol na niektorých vnútorných hraniciach schengenského priestoru o ďalších šesť mesiacov. Agentúra AP informuje, že ide o Dánsko, Nemecko, Rakúsko, Švédsko i Nórsko.

Cieľom nariadenia je pomôcť týmto krajinám vyrovnať sa s prichádzajúcimi migrantmi.
Kontroly by podľa tohto nariadenia Rady EÚ mali byť "cielené a obmedzené čo do rozsahu, frekvencie, miesta a času, podľa toho, čo je nevyhnutne potrebné ako reakcia na vážne ohrozenie a zachovanie verejnej i vnútornej bezpečnosti".

Rozhodnutie sa vzťahuje na rakúsko-maďarské, rakúsko-slovinské ako aj nemecko-rakúske pozemné hranice. Kontroly budú pokračovať aj na priechodoch medzi Nemeckom, Dánskom, Švédskom a Nórskom.

Krajiny by sa podľa neho mali vzájomne vopred informovať o tom, kde konkrétne plánujú tieto kontroly vykonávať. Citované opatrenie na základe návrhu Európskej komisie schválili v stredu na svojom zasadnutí veľvyslanci členských štátov Európskej únie.

Komentáre ( 0)