16. 05. 2016 16:23 | MADRID/TASR

Mohutný požiar na ilegálnej skládke pneumatík uhasia až budúci týždeň

Vzhľadom na obrovské oblaky hustého čierneho dymu evakuovali v meste Seseňa približne 6500 ľudí.

Požiar ilegálnej skládky pneumatík v Španielsku.
Požiar ilegálnej skládky pneumatík v Španielsku. Foto: Twitter

Požiar na najväčšej skládke pneumatík v Španielsku úplne zahasia zrejme až koncom budúceho týždňa. Tri dni po jeho vypuknutí južne od Madridu dostali hasiči plamene pod kontrolu, oznámili dnes ministerstvá životného prostredia regiónov Madrid a Kastília-La Mancha. Vo vzduchu v okolí skládky podľa nich nenamerali zvýšené hodnoty škodlivín, píše tlačová agentúra DPA.


Znečistené ovzdušie

Stúpajúci dym však znečistil vyššie vrstvy ovzdušia. Obyvateľom časti mesta Seseňa v blízkosti skládky, ktorí museli stráviť noc u príbuzných či známych alebo v športových halách, už povolili návrat domov, mnohí to však podľa miestnych médií zatiaľ odmietli.Požiar vypukol v piatok, predpokladá sa, že v dôsledku podpaľačstva. Vzhľadom na obrovské oblaky hustého čierneho dymu evakuovali v meste Seseňa z tamojšieho sídliska dočasne približne 6500 ľudí.

Nelegálna skládka

Na nelegálnej skládke sa nachádzalo asi päť miliónov pneumatík, z nich približne dve tretiny zhoreli, uviedli dnes zmienené ministerstvá. Španielske médiá kritizovali úrady za to, že celé roky prehliadali varovania pred ohrozením životného prostredia v prípade skládky, ktorú súdy vyhlásili za nelegálnu už pred viac ako desaťročím. Skutočnosť, že úrady nepodnikli nič na odstránenie týchto pneumatík, bolo aj výsledkom toho, že skládka sa nachádza na hranici regiónov Kastília-La Mancha a Madrid, ktorých príslušné regionálne vlády sa nedokázali v tejto záležitosti zhodnúť.

Komentáre ( 0)