18. 05. 2016 12:12 | MADRID/TASR

Ekvádor postihlo ďalšie zemetrasenie

Bolo to v blízkosti časti pobrežia, ktorú postihlo pred mesiacom ničivé zemestrasenie.

Ľudia prehliadajú trosky zrútených domov v prímorskom meste Pedernales v Ekvádore.
Ľudia prehliadajú trosky zrútených domov v prímorskom meste Pedernales v Ekvádore. Foto: TASR

Pobrežné oblasti Ekvádoru zasiahlo dnes zemetrasenie s magnitúdou 6,7. Jeho epicentrum sa nachádzalo v blízkosti mesta Rosa Zarate, informovala americká geologická služba USGS.
Ekvádorský prezident Rafael Correa na svojom twitterovom účte napísal, že dnešné zemetrasenie nespôsobilo nijaké škody.

Otrasy zaznamenali v stredu (18. 5.) v blízkosti tej časti pobrežia, ktorú 16. apríla postihlo ničivé zemetrasenie - s magnitúdou 7,8 bolo najhoršie v Latinskej Amerike od otrasov na Haiti v roku 2010.

Pri zemetrasení spred mesiaca zahynulo v Ekvádore 660 ľudí a 4605 bolo zranených. Poškodených bolo okolo 2000 budov. V provizóriu je stále nútených žiť viac ako 24.000 obyvateľov postihnutých oblastí.

V súvislosti s nutnosťou získať prostriedky na rekonštrukciu krajiny ekvádorský prezident Rafael Correa nedávno oznámil sériu nových vládnych opatrení. Súčasne upozornil, že obnova pobrežných miest a prímorských letovísk bude trvať roky.

Vedenie štátu tak dočasne zvýšilo daň z pridanej hodnoty a vyrubilo aj dodatočnú daň milionársku - a takto získať finančné prostriedky na obnovu. Tromi percentami vláda zdaní aj zisky firiem. Výnimočne vyrubí aj 0,9-percentnú daň tým Ekvádorčanom, ktorí majú na bankových účtoch finančné prostriedky nad milión dolárov.

Komentáre ( 0)