18. 05. 2016 16:50 | BRUSEL/TASR

Vláda zákona je v Poľsku ohrozená, Brusel sa rozhodol konať

Vláda v Poľsku nerešpektuje rozhodnutia tamojšieho ústavného súdu a ani spôsob, akým majú byť do tohto orgánu vymenovaní sudcovia.

Poľskí demonštranti.
Poľskí demonštranti. Foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) je presvedčená, že vláda zákona je v Poľsku ohrozená, a plánuje na budúci týždeň konať, ak Varšava svojimi krokmi nerozptýli jej obavy. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Komisia vedie s Varšavou neformálne rozhovory už od vlaňajšieho novembra práve pre obavy, že vláda v Poľsku nerešpektuje rozhodnutia tamojšieho ústavného súdu a ani spôsob, akým majú byť do tohto orgánu vymenovaní sudcovia.

Komisia ako výkonný orgán Európskej únie dnes oznámila, že ak "budú (poľskému ústavnému) súdu brániť dôkladne zabezpečovať ústavnosť zákonov, nemôže sa uskutočňovať účinná kontrola toho, či sú legislatívne akty v súlade so základnými právami".

Varšava do pondelka 16. mája na výzvy EK nereagovala. Ak však naďalej nebude uspokojivo reagovať, komisia môže začať konať na základe "rámca na riešenie systémových ohrození právneho štátu", ktorý je zameraný na ochranu hodnôt EÚ.
Situácia môže vyústiť až do toho, že Poľsko stratí hlasovacie práva v EÚ.