18. 05. 2016 21:01 | QUITO/TASR

Ekvádor zasiahli dva silné otrasy zeme za jeden deň

Dnešné otrasy poškodili niektoré z budov zničených predchádzajúcim zemetrasením, ktoré boli zväčša evakuované.

Venezuelskí záchranári sa organizujú pred pátraním po preživších po silnom zemetrasení.
Venezuelskí záchranári sa organizujú pred pátraním po preživších po silnom zemetrasení. Foto: TASR

Dva silné otrasy zeme zasiahli dnes Ekvádor: prvý s magnitúdou 6,7 zaznamenali v skorých ranných hodinách miestneho času a druhý s magnitúdou 6,8 okolo poludnia. Epicentrum prvého zemetrasenia sa nachádzalo v blízkosti mesta Rosa Zarate, informovala americká geologická služba USGS. Zaznamenali ho krátko pred 3.00 h ráno v pomerne malej hĺbke 32 kilometrov.

Ekvádorský prezident Rafael Correa v televíznom príhovore spoluobčanom povedal, že následné otrasy zeme s takouto silou sú normálne v období až do dvoch mesiacov po veľkom zemetrasení, aké postihlo Ekvádor v apríli. To ale neznamená, že nie sú desivé a nemôžu spôsobiť škody.

Prezident uviedol, že dnešné otrasy poškodili niektoré z budov zničených predchádzajúcim zemetrasením, ktoré boli zväčša evakuované. Žiadna budova v dôsledku dnešných otrasov podľa jeho slov nespadla a nemá správy o tom, že by niekto prišiel o život. Ekvádorský minister pre bezpečnostnú koordináciu César Navas povedal, že jednu osobu zranil padajúci múr a ďalších päť utrpelo zranenia, keď v panike utekali z budov.

Otrasy zaznamenali dnes v blízkosti tej časti pobrežia, ktorú 16. apríla postihlo ničivé zemetrasenie s magnitúdou 7,8. Bolo to najhoršie zemetrasenie v Latinskej Amerike od otrasov v Haiti z roku 2010. Pri zemetrasení spred mesiaca zahynulo v Ekvádore 660 ľudí a 4605 bolo zranených. Poškodených bolo okolo 2000 budov. V provizóriu je stále nútených žiť viac ako 24.000 obyvateľov postihnutých oblastí. Po aprílovom zemetrasení nasledovali stovky následných otrasov, pričom najmenej päť z nich malo magnitúdu 6,0 či viac.

Komentáre ( 0)