26. 05. 2016 17:12 | BUDAPEŠŤ/TASR

Brusel začal disciplinárne konanie voči Maďarsku, segregujú rómske deti

Komisia namieta, že rómske deti v Maďarsku navštevujú v neprimeranom počte špeciálne školy určené pre mentálne postihnutých

Rómovia
Rómovia Foto: TASR

Európska komisia (EK) začala disciplinárne konanie voči Maďarsku kvôli segregácii rómskych detí na školách a kvôli pravidlám upravujúcim predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom. Informovala o tom dnes agentúra MTI.

EK poslala Maďarsku list, v ktorom vyzýva vládu, aby zosúladila svoje právne normy týkajúce sa rovnakého zaobchádzania a vzdelávania, ako aj praktické aplikovanie politiky vzdelávania so smernicou Európskej únie o rovnosti rás, ktorá zakazuje rasovú či etnickú diskrimináciu vo vzdelávaní.

Komisia namieta, že rómske deti v Maďarsku navštevujú v neprimeranom počte špeciálne školy určené pre mentálne postihnutých a mnohé z nich sa zúčastňujú vzdelávania oddelene v rámci väčšinových škôl. Maďarsko čelí disciplinárnemu konaniu Európskej komisie spolu s Bulharskom, Litvou, Lotyšskom a Slovenskom aj za pravidlá predaja poľnohospodárskej pôdy cudzincom.

Podľa komisie po ukončení moratória predaja pôdy cudzincom v roku 2014 prijali uvedené krajiny nové zákony, ktorých jednotlivé ustanovenia obmedzujú voľný pohyb kapitálu a slobodu usadenia sa, čo môže spôsobiť zníženie cezhraničných investícií.