27. 05. 2016 17:13 | BRATISLAVA/ROCK

Video skupinového znásilnenia stredoškoláčky otriasa Brazíliou

Dievča nadrogovali a potom ju desiatky mužov znásilnili, bol medzi nimi aj jej priateľ.

Kampaň proti znásilneniam v Brazílii je veľmi sugestívna.jpg
Kampaň proti znásilneniam v Brazílii je veľmi sugestívna.jpg Foto: Twitter

Brazílska polícia rozbehla hon na 30 mužov podozrivých zo znásilnenia dospievajúceho dievčaťa v Rio de Janeiro. Svoj nechutný čin si nakrútili a zavesili na na sociálne siete.

Zradil ju aj priateľ

Znásilnené dievča (16) tvrdí, že ju nadrogovali potom, ako sa v sobotu vybrala do domu svojho priateľa. Hovorí, že sa prebudila v inom dome, obklopená mužmi. Polícia vydala zatykače na všetkých aktérov, vrátane jej priateľa. Útok vyvolal masívnu online kampaň proti tomu, čo aktivisti v Brazílii volajú „kultúra znásilnení".

Mnohí sa stále verziu príbehu snažia spochybniť, no isté je, že k znásilneniu došlo cez víkend v slumoch v západnej časti Ria. Podľa vyhlásenia polície sa dievča v nedeľu prebudilo nahé a doráňané zamierilo domov.

Zábery zverejnili na internete

Až o niekoľko dní sa zistilo, že jeden z útočníkov dal zábery zo znásilnenia na Twitter. Štyridsať sekundové video bolo široko zdieľané a okorenené nenávistnými komentármi proti ženám, úrady jednotlivé účty používateľov zablokovali.

Babička dievčiny v rozhovore pre miestne médiá povedala, že celá rodina pri sledovaní videa plakala. "Ľutovala som, že som sa na to pozerala. Keď sme počuli celý príbeh, nemohli sme uveriť tomu, čo sa stalo. Je to veľké trápenie a deprimujúca situácia," povedala novinám Folha de S.Paulo.

"Nie je jej dobre, je veľmi zmätená, je to vážne," dodala. „Útok šokoval Brazíliu," hovorí spravodajkyňa BBC Julia Carneiro, aktivisti už organizujú protesty.

Diabolské postavy

Po udalostiach si verejnosť začala vylievať zlosť na sociálnych sieťach pod hashtagom #EstuproNuncaMais (Znásilnenie nikdy viac). V Brazílii sa vo všeobecnosti obetiam násilia neverí. V reakcii na túto skutočnosť, skupina novinárov zverejnila satirickú snímku ľudí s diabolskými rohami, ktorá obviňuje obeť znásilnenia z toho, že útok sama vyprovokovala.

Diabolské postavy obviňujú obeť znásilnenia, že je to jej vina.
Diabolské postavy obviňujú obeť znásilnenia, že je to jej vina. Foto: Twitter
 

Názov je "Nie sexizmu", diabolské postavy si medzi sebou hovoria: "Ale pozrite sa na jej oblečenie ...", "Zaslúžila si to!", "16 rokov a už má syna ...", "Očividne bola na drogách. "

Skupina OSN UN Women bojujúca za práva žien vyzvala autority, aby prípad vyšetrili, ale s rešpektom k súkromiu napadnutej obete.

Odborníci tvrdia, že mnoho prípadov znásilnenia v Brazílii nie je hlásených, obete sa obávajú pomsty, hanby a obvinení za násilie, ktoré utrpeli.

Smutná štatistika

47,636 znásilnení bolo hlásených polícii v roku 2014

Odhaduje sa, že je to iba 35% zo všetkých prípadov

Znásilnenie dospelého sa trestá odňatím slobody v rozmedzí 6-10 rokov

Trest za zneužitie neplnoletej je 8-12 rokov vo väzení

Komentáre ( 0)