01. 06. 2016 11:26 | BAGDAD/TASR

Pri bojoch vo Fallúdži sú ohrozené životy 20-tisíc detí

Útok na Fallúdžu sa začal pred týždňom a vedú ho iracké elitné protiteroristické jednotky, ktoré postupujú od juhu mesta.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR

Detský fond OSN (UNICEF) vyjadril dnes veľké obavy o osud najmenej 20.000 detí, ktoré sú medzi civilistami uviaznutými v irackom meste Fallúdža, kde sa v pondelok začala ofenzíva vládnych jednotiek s cieľom vyhnať z mesta ozbrojencov extrémistickej organizácie Islamský štát.

UNICEF vo svojom vyhlásení vyjadruje obavy o ochranu detí vo Fallúdži, ale i v celom Iraku, ktoré čelia extrémnemu a stupňujúcemu sa nebezpečenstvu. Fond upozorňuje, že od začiatku vojenskej operácie vo Fallúdži, ktorá je vzdialená len 60 kilometrov západne od Bagdadu, sa mesto podarilo opustiť len pár rodinám. Väčšina z nich sa uchýlila do dvoch táborov, ostatní našli útočisko u príbuzných.

UNICEF sa domnieva, že vo Fallúdži uviazlo najmenej 20.000 detí. Podľa dostupných správ v meste dochádzajú zásoby potravín i liekov a je aj nedostatok čistej vody. "Deti sú vystavené riziku, že budú násilím naverbované do oddielov islamistov, vystavené prísnej procedúre bezpečnostného skríningu a oddelené od rodiny," uvádza sa vo vyhlásení. UNICEF upozorňuje, že budúcnosť detí, ktoré sa stanú detskými vojakmi, je ohrozená, keďže "sú nútené nosiť zbraň a používať ju bojujúc vo vojne dospelých". UNICEF preto vyzýva všetky strany konfliktu, aby deťom vo Fallúdži poskytli ochranu, umožnili bezpečný odchod z mesta všetkým, ktorí si to želajú, a zaručili bezpečie presídleným civilistom.

Útok na Fallúdžu sa začal v pondelok pred týždňom a vedú ho iracké elitné protiteroristické jednotky, ktoré postupujú od juhu mesta. Ich postup bude pomalý vzhľadom na to, že v meste uviazli tisíce civilistov, i kvôli riziku, že džihádisti zrejme na mnohých miestach nastražili výbušniny, konštatovala v utorok agentúra AP.

Pri operácii vo Fallúdži irackej armáde pomáha nielen Spojenými štátmi vedená koalícia, ale aj Iránom podporované šiitské polovojenské oddiely. Už pred týždňom vládne sily za spolupráce s policajnými zložkami spustili rozsiahlu operáciu, ktorej cieľom bolo zmocniť sa dedín a územia v okolí Fallúdže, ležiacej len 50 kilometrov západne od Bagdadu. Čiastočne uvoľnila aj blokáda mesta islamistami.

Fallúdža je pod kontrolou islamistov už približne dva roky a v západnom Iraku je posledným veľkým mestom kontrolovaným sunnitským Dáišom - Islamským štátom. Okrem neho džihádisti obsadili rozsiahle územia aj na severe a východe krajiny, ako aj druhé najväčšie mesto Iraku Mósul.

UNICEF zverejnila svoje vyhlásenie ohľadom situácie detí vo Fallúdži v deň, keď sa vo svete slávi Medzinárodný deň detí.

Komentáre ( 0)