08. 06. 2016 06:12 | KYJEV/TASR

Francúz, ktorého zadržali s arzenálom zbraní, je pravdepodobne pašerák

Ukrajinská bezpečnostná služba vyhlásila, že podozrivý plánoval "teroristické útoky" počas majstrovstiev Európy vo futbale.

Francúza zadržali s arzenálom zbraní.
Francúza zadržali s arzenálom zbraní. Foto: TASR

Francúzski vyšetrovatelia sú presvedčení, že Francúz, ktorého koncom mája zadržali na Ukrajine s arzenálom zbraní a trhavín, nie je členom militantnej skupiny, ale pašerákom zbraní. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskej prokuratúry. "Tento mladý muž nie je francúzskej tajnej službe známy a orgány činné v trestnom konaní sa v tejto chvíli skôr prikláňajú k verzii, že ide o pašeráka zbraní," uviedol telefonicky pre Reuters prokurátor v meste Nancy Thomas Pison.

Francúzsko požiadalo Kyjev o spoluprácu, ale ani 24 hodín po tom, ako Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) vyhlásila, že podozrivý plánoval "teroristické útoky" počas majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré sa vo Francúzsku začínajú v piatok, nijakú odpoveď z ukrajinskej strany nedostalo.

Šéf SBU Vasyľ Hrycak v pondelok uviedol, že 25-ročný muž nadviazal spojenie s ozbrojenými skupinami na Ukrajine. Operácia, ktorej cieľom bolo Francúzovo zadržanie a usvedčenie, sa podľa Hrycaka pripravovala pol roka. Počas operatívnej akcie bolo občanovi Francúzska odovzdaných päť automatov typu Kalašnikov, dve riadené protitankové rakety, 125 kilogramov TNT a sto detonátorov. Celý arzenál bol zhabaný po Francúzovom zadržaní na hraniciach s Poľskom.

Zadržaný Francúz sa podľa Hrycaka vyjadroval proti hromadnej migrácii, šíreniu islamu či globalizácii a uviedol, že počas majstrovstiev Európy vo futbale plánoval vo Francúzsku uskutočniť 15 útokov na židovské a moslimské modlitebne, ako aj vládne budovy.