14. 06. 2016 14:00 | BRATISLAVA/ROCK

Ruskí chuligáni kraľujú "neoficiálnemu Euru": Majú sa báť aj slovenskí fanúšikovia?

Po víkendových výtržnostiach sú na mieste obavy o bezpečnosť našich fanúšikov.

Bitka chuligánov
Bitka chuligánov Foto: Pol Kibo/YouTube

Francúzska polícia dnes (14.6.) zastavila pred Nice autobus s ruskými futbalovými fanúšikmi. Policajné zložky kontrolovali prítomnosť chuligánov. Bližšie nešpecifikovaný počet osôb predviedli do nápravných zariadení a hrozí im deportácia z krajiny. Informáciu potvrdil aj hovorca ruskej ambasády vo Francúzsku Sergej Parinov.

Dôvod na obavy

Zborná sa v stredu 15. júna o 15.00 h stretne v Lille vo svojom druhom zápase v B-skupine EURO 2016 so slovenskými reprezentantmi. Preto sú na mieste úvahy o tom, či by sa aj naši fanúšikovia nemali pred stredajším zápasom obávať o vlastnú bezpečnosť.

"Zápas" sa strhol aj na sociálnych sieťach. Takto si predstavujú príchod ruských fanúšikov na zápas so Slovenskom Angličania.

Porovnanie britských a ruských fanúšikov

„Našim by som odporúčal, aby sa zdržiavali v centre mesta vo fanzóne alebo v jej okolí. Tam im nič nehrozí a je to tam prísne strážené, rovnako tak štadión," radí Milan Ondruš, ktorý pracuje počas EURO pre UEFA.

Všade sa dbá na bezpečnosť, nie je nič výnimočné, keď aj pri vstupe do supermarketu prejdú ľudia kontrolou. Pri vstupe do fanzóny je dokonca trojstupňová.


Násilie bolo vždy súčasťou ruského futbalu, strety na štadiónoch a organizovanie súbojov je v Rusku bežné. Ale až masové výtržnosti v Marseille minulý víkend, dostali ruské chuligánstvo na „medzinárodnú" úroveň.

Zmiešané reakcie

Ruská futbalová únia vyjadrila ľútosť nad skutkami ruských chuligánov a označila ich za hanbu ruského športu. Našli sa však aj takí predstavitelia, ktorí vyslovene tieto skutky chvália a o výtržníkoch hovoria ako o „skutočných mužoch".

"Chlapci bránili česť svojej krajiny," citovali ruské médiá politika Igora Lebedeva, ktorý je tiež členom výkonného výboru futbalového zväzu. Samotní „fanúšikovia" sú na seba dokonca pyšní.

"Ukázalo sa, kto niečo medzi chuligánmi znamená," hovorí fanúšik moskovského CSKA Alexej, ktorý sa bitiek tiež zúčastnil. Ruskí chuligáni sa naučili veľa od Angličanov. V 70. a 80. rokoch sa pred nimi všetci skláňali, dnes sú už iné časy", vysvetľuje.

Masky, gumové obušky a zápasnícke rukavice - bežná výbava futbalového fanúšika.
Masky, gumové obušky a zápasnícke rukavice - bežná výbava futbalového fanúšika. Foto: Twitter
 

Anglickí fanúšikovia tvrdia, že ich Rusi napadli a správali sa ako divosi, nezáležalo im na tom či je niekto chuligán, ale napádali aj bežných fanúšikov. Rusi zas hovoria, že len reagovali na provokácie. Faktom je, že nový ruský chuligán sa od anglického chuligána zo zlatej éry dosť líši. Rusi sú mladší, viac fit a relatívne triezvi.

"Alternatívne Euro 2016"

„Mnoho ľudí sa dnes venuje boxu, zmiešaným bojovým umeniam a vedie zdravý spôsob života. To predtým do takej miery neexistovalo, zo subkultúry sa vytratil alkohol," objasňuje spoluzakladateľ zväzu ruských fanúšikov Andrej Malosolov.

Absencia alkoholu znamená z pohľadu výtržníkov značné zvýšenie efektivity. Sú obratnejší, koordinovanejší, a to ich robí oveľa nebezpečnejšími.

„Rusko a Poľsko sú dnes v rebríčku hooligans TOP, Anglicko veľmi spadlo," hovorí Malosolov.

V podobnom duchu sa vyjadrili aj ruské bulvárne noviny Komsomolskaja Pravda, ktoré o ruských fanúšikoch písali ako top favoritoch „alternatívneho Eura".

Slovo (hooligans) chuligáni používajú iba nezasvätení. Skutočné tvrdé jadro sa nazýva bojovníkmi (fighters). Pre nich sú chuligáni iba ukričaní fanúšikovia za bránou. Ich cieľom je zničenie morálky súpera, rýchle strety, surové údery a útek.

Podmienečne vylúčení

V Rusku boli prijaté tvrdé zákony proti výtržníkom na športových podujatiach a polícia zostavila čiernu listinu so 100 menami. Títo ľudia nemôžu z krajiny vycestovať. Európska futbalová únia (UEFA) ich v utorok nakoniec podmienečne vylúčila z finálového turnaja majstrovstiev Európy. Francúzske súdy a polícia zareagovali rýchlo, viacerí chuligáni skončili za mrežami, respektíve boli z krajiny deportovaní.

Ruskí fanúšikovia sú v uplynulých dňoch pod veľkým drobnohľadom, o čom svedčila aj kontrola autobusu pred Nice. UEFA okrem hrozby vylúčenia potrestala Rusko finančnou pokutou vo výške 150-tisíc eur.

„Ja sa osobne viac obavám zápasu v St. Étienne s Anglickom, Rusi sú teraz pod drobnohľadom a Angličania sú veľmi nevyspytateľní," dodal Ondruš.

Komentáre ( 0)