20. 06. 2016 17:05 | VIEDEŇ/TASR

Zažili Rakúšania volebný podvod v prezidentských voľbách? Súd rozhodne

Pri sčítavaní volebných hlasov podaných poštou došlo k pochybeniam.

Kandidát pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) v prezidentských voľbách Norbert Hofer (vpravo) a súper.
Kandidát pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) v prezidentských voľbách Norbert Hofer (vpravo) a súper. Foto: TASR/AP

Až 90 predstaviteľov volebných komisií mieni vypočuť ako svedkov rakúsky ústavný súd po tom, čo výsledky prezidentských volieb v krajine napadla Slobodná strana Rakúska (FPÖ).

S verejným prerokovaním jej podnetu sa začalo v pondelok (21. 6.) vo Viedni za účasti 14-členného grémia ústavných sudcov; majú pred sebou "maratón" hearingov, ktorý potrvá minimálne do 23. júna.

Hovorca rakúskeho ústavného súdu Christian Neuwirth však dnes prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí informoval, že verejné prerokúvanie prípadu by v každom prípade malo pokračovať aj na budúci týždeň.

Inaugurácia novej hlavy rakúskeho štátu je naplánovaná na 8. júla

Už prvé výpovede predvolaných naznačili, že v niektorých volebných obvodoch došlo k porušeniu platnej legislatívy pri sčítavaní hlasov podaných poštou, čo viacerí zo zainteresovaných priznali s tým, že aktuálne znenie zákona je v praxi nerealizovateľné, pretože by si vyžiadalo nejestvujúci čas navyše.

Svedkovia potvrdili výhrady

Týka sa to aj veľkých volebných obvodov, ako napríklad Innsbruck-vidiek, kde využilo predmetnú formu voľby okolo 14-tisíc občanov.

Slobodní z FPÖ, ktorí vo svojom podnete upozornili na údajné nedostatky v 94 zo 117 volebných grémií, môžu byť s doterajším priebehom diania na ústavnom súde spokojní, píše tlačová agentúra DPA s tým, že prakticky všetky ich výhrady predvolaní svedkovia potvrdili.

Súčasne však z ich slov je zrejmé, že niet ani len indícií o možnom volebnom podvode, ktorý však nie je nutnou podmienkou pre opakovanie volieb. V zmysle zákona postačuje na to už nekorektná manipulácia.

Z výpovedí svedkov bolo v pondelok (21. 6.) zrejmé, že pri sčítavaní predmetných hlasov došlo v časovej tiesni k formálnym pochybeniam a k ústnym dohovorom s nadriadenými, ktoré boli rozpore s platnou legislatívou. Miera kontroly bola celkovo nižšia, ako by sa žiadalo.

Alexander Van der Bellen.
Alexander Van der Bellen. Foto: TASR/AP
 

V druhom kole prezidentských volieb z 22. mája 2016 zvíťazil podľa doteraz nezmenených výsledkov niekdajší líder Zelených, nezávislý kandidát Alexander Van der Bellen, ktorého podporilo o necelých 31-tisíc voličov viac ako kandidáta FPÖ Norberta Hofera.

V súvislosti so skúmaním priebehu volieb a sčítavania hlasov sa však už objavili špekulácie o ich možnom opakovaní v októbrovom termíne.

Komentáre ( 0)