23. 06. 2016 21:50 | DETMOLD/TASR

Dozorca z Auschwitzu vedel o masovom vraždení Židov a nič proti tomu neurobil.

Hanningov prípad ide pred nemecký Spolkový súdny dvor.

Preživší koncentračný tábor Osvienčim si pripomenuli 71. výročie jeho oslobodenia. 27. január
Preživší koncentračný tábor Osvienčim si pripomenuli 71. výročie jeho oslobodenia. 27. január Foto: TASR/AP

Nemecký Spolkový súdny dvor pravdepodobne preskúma rozsudok Krajinského súdu v Detmolde v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko spred šiestich dní, ktorým uznal bývalého dozorcu z koncentračného tábora Auschwitz, 94-ročného Reinholda Hanninga, spoluvinným z vraždy v najmenej 170-tisíc prípadoch a odsúdil ho na päť rokov väzenia.

Odvolanie proti rozsudku totiž už podali právni zástupcovia viacerých spolužalovateľov i jeden z právnych zástupcov odsúdeného. Všetci zvážia stiahnutie odvolaní až po doručení písomnej podoby rozsudku, informácie priniesla vo štvrtok (23. 6.) agentúra DPA.

Spomínaný súd považoval za preukázané, že obžalovaný prispel ako dozorca k vražednej mašinérii vyhladzovacieho tábora, v ktorom počas druhej svetovej vojny prišlo o život najmenej 1,1 milióna väzňov.

"Boli ste takmer dva a pol roka v Auschwitzi a tým ste napomáhali masovému vraždeniu," uviedla sudkyňa Anke Gruddová v zdôvodnení rozsudku.

Hanning v priebehu štyri mesiace trvajúceho procesu priznal, že bol členom strážnych oddielov nacistickej organizácie SS. Vyhlásil, že cíti hanbu, že vedel o masovom vraždení Židov a nič proti tomu neurobil. V tábore Auschwitz pracoval od začiatku roka 1942 do júna 1944.

Prokuratúra žiadala pre Hanninga šesť rokov väzenia. Obhajcovia požadovali jeho oslobodenie od obžaloby s tým, že na procese neboli predložené žiadne dôkazy o jeho priamej účasti na konkrétnych činoch - nikoho podľa nich nezabil, nebil ani pri tom nepomáhal.

Hanning prijal verdikt bez zjavnej reakcie, podobne, ako sledoval celý priebeh procesu. Ľudia, ktorí prežili väznenie v Auschwitzi, ho bezvýsledne žiadali o podrobnejšiu výpoveď. V osobnom vyhlásení Hanning uviedol iba, že hlboko ľutuje, že "patril k zločineckej organizácii".
Hanning je druhým bývalým príslušníkom SS, ktorého v poslednom čase odsúdili za spoluvinu na vraždení v Auschwitzi.

Odsúdený zostáva až do nadobudnutia platnosti rozsudku na slobode, aj o jeho predpokladoch absolvovať výkon trestu sa tak bude rozhodovať až neskôr.

V júli 2015 dostal Oskar Gröning, označovaný za "účtovníka z Auschwitzu", štyri roky väzenia za napomáhanie vražde v 300-tisíc prípadoch. Tento verdikt zatiaľ nie je právoplatný, keďže sa ním ešte bude zaoberať Spolkový súdny dvor.

Komentáre ( 0)