27. 06. 2016 10:45 | MADRID/TASR

Predčasné voľby v Španielsku nepriniesli riešenie patovej politickej situácie

Víťazom sa opäť stala konzervatívna Ľudová strana premiéra Mariana Rajoya.

Víťazom volieb v Španielsku sa opäť stala konzervatívna Ľudová strana premiéra Mariana Rajoya.
Víťazom volieb v Španielsku sa opäť stala konzervatívna Ľudová strana premiéra Mariana Rajoya. Foto: TASR

Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Španielsku nepriniesli jasné rozuzlenie patovej politickej situácie, ktorá nastala po riadnych voľbách z vlaňajšieho decembra. Víťazom sa opäť stala konzervatívna Ľudová strana (PP) premiéra Mariana Rajoya, ktorá obsadí 137 kresiel v 350-člennom parlamente, čo je o 14 viac než pred šiestimi mesiacmi. Vyplýva to z oficiálnych volebných výsledkov, ktoré zverejnilo španielske ministerstvo vnútra, informuje agentúra DPA.

Ľudovcom však uvedený počet kresiel stále nebude stačiť na samostatné vytvorenie vlády a zrejme ich čakajú náročné koaličné rokovania s neistým výsledkom. Líder PP však napriek tomu po zverejnení výsledkov nešetril optimizmom. "Vyhrali sme voľby a nárokujeme si právo vládnuť," vyhlásil Rajoy pred davom jasajúcich priaznivcov v Madride.

Podľa agentúry DPA však žiadna zo strán, ktoré sa dostali do parlamentu, zatiaľ neprejavila záujem o spoločné vládnutie s ľudovcami, ktorých pozíciu v posledných rokoch oslabili početné škandály.

Na druhom mieste skončila Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) s 85 kreslami, čo je o päť menej než v decembri. Za socialistami, ktorí počas volebnej kampane vylúčili koalíciu s PP, nasleduje radikálna ľavicová aliancia Unidos Podemos (Zjednotení môžeme) s rovnakým ziskom ako vlani, teda 71 kresiel.

V novom parlamente zasadne aj 32 poslancov centristickej strany Ciudadanos (Občania), ktorá si oproti vlaňajšku pohoršila o osem kresiel. K volebným urnám prišlo v nedeľu 69,3 percenta oprávnených voličov, čo je menej než 73 percent v decembri.

Predčasné voľby v Španielsku sa uskutočnili po tom, ako sa štyri parlamentné strany nedokázali dohodnúť na vytvorení koaličnej vlády.

Komentáre ( 0)