29. 06. 2016 07:12 | ISTANBUL/TASR

Turecko čelí už niekoľko mesiacov vlne teroristických útokov

Pri najnovšom útoku prišlo o život najmenej 36 ľudí.

Teroristický útok na Atatürkovom letisku v tureckej metropole Istanbul.
Teroristický útok na Atatürkovom letisku v tureckej metropole Istanbul. Foto: TASR

Turecko čelí už niekoľko mesiacov nebývalej vlne teroristických útokov. Pri najnovšom z nich, ktorý sa odohral v utorok na istanbulskom Atatürkovom letisku, prišlo o život najmenej 39 ľudí (vrátane troch útočníkov) a 147 utrpelo zranenia.

Prinášame chronológiu najkrvavejších útokov v Ankare a Istanbule v tomto roku:

ISTANBUL

12. januára: Samovražedný útok v historickom centre európskej časti Istanbulu, pripisovaný extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), si vyžiadal životy 12 nemeckých turistov. Trinástou obeťou je páchateľ.

19. marca: Traja Izraelčania a Iránec zahynuli pri samovražednom bombovom útoku v rušnej nákupnej štvrti Istanbulu. Piatou obeťou bol útočník. Zranenia utrpelo 39 ľudí vrátane cudzincov. Podľa tureckej vlády bol útočník napojený na IS.

13. mája: Osem ľudí - päť vojakov a traja civilisti - utrpelo zranenia pri výbuchu diaľkovo odpálenej nálože umiestnenej v aute pri vchode do kasární v istanbuskej štvrti Sancaktepe. Po tureckých médií sa k činu prihlásila Strana kurdských pracujúcich (PKK).

7. júna: Pri explózii diaľkovo odpálenej nálože zahynulo v centre Istanbulu 11 ľudí, 36 bolo zranených. Obeťami je šesť policajtov a päť civilistov. Terčom útoku, ku ktorému sa prihlásili Sokoli slobodného Kurdistanu (TAK), odštiepenecká frakcia PKK, bolo policajné vozidlo prevážajúce poriadkové sily.

ANKARA

17. februára: Výbuch nálože umiestnenej v aute zabil vo vládnej štvrti Cankaya 28 ľudí, 61 bolo zranených. Terčom útoku bola vojenská kolóna. K atentátu sa prihlásila skupina TAK.

13. marca: Pri výbuchu v centre Ankary zahynulo 37 ľudí a takmer 130 utrpelo zranenia. K činu sa prihlásila opäť skupina TAK.

Komentáre ( 0)