05. 07. 2016 07:00 | CARACAS/TV MARKÍZA

Ľudia vo Venezuele nemajú, čo jesť a búria sa. Prezident sa im vyhráža zavretím

Kríza sa zhoršuje každý deň. Ľudia už nechodia do práce, lebo stoja v zástupoch na jedlo.

Kríza sa zhoršuje každý deň. Ľudia už nechodia do práce, lebo stoja v zástupoch na jedlo.
Kríza sa zhoršuje každý deň. Ľudia už nechodia do práce, lebo stoja v zástupoch na jedlo.

Mohla to byť jedna z najbohatších krajín sveta, namiesto toho tam ľudia zomierajú od hladu a nedostatku liekov. Kríza vo Venezuela sa zhoršuje každý deň. Ľudia prestali chodiť do práce, namiesto toho stoja v zástupoch na jedlo, prehľadávajú odpadkové koše či dokonca rabujú.

 

Kelly žije v chudobnej štvrti Caracasu, sama vychováva 6-ročnú dcéru. Na kameru ukazuje takmer prázdnu chladničku, ona sama už takmer neje, aby mohla nasýtiť dcéru. Za uplynulého štvrťroka zúfalá matka schudla 13 kilogramov.

Rodín ako táto vo Venezuele pribúda, neraz dokonca žijú ešte horšie ako Kelly a jej dcéra. Týchto ľudí kamera pristihla pri tom, ako sa hrabú v odpadkových košoch. Ďalší Venezuelčania postávajú v dlhých radoch na chlieb. Keďže pšenicu a zrno musí krajina dovážať, pečivo je na prídel.

Na osobu denne vychádzajú maximálne dve bagety, systém sa oklamať nedá. Pred obchodmi sa pritom rady tvoria ešte hodiny pred ich otvorením. Ľudia z obavy, aby sa im nejaké jedlo ušlo, niekedy nejdú ani do práce. Denne tak napríklad do zamestnania nepríde až okolo 30 až 40 percent venezuelských učiteľov.

Na školách sa neraz neučí aj preto, že nemajú elektrinu. Niektorí ľudia sú už takí zúfalí, že rabujú obchody, ničím výnimočné nie sú ani bitky o balík múky, ryže či toaletný papier.

Aktuálna situácia má pritom viacero príčin. Okrem nečinnej vlády socialistov sú to aj obrovské suchá a prudký prepad cien ropy. Venezuelčania už celé mesiace vyzývajú prezidenta, aby odstúpil, ten sa im vyhráža, že ak sa neprestanú búriť, dá ich všetkých pozatvárať.