06. 07. 2016 17:07 | BRUSEL/TASR

Europoslanci odobrili vznik pohraničnej a pobrežnej stráže EÚ

Navrhnutý plán predpokladá, že národné orgány členských štátov EÚ budú aj naďalej chrániť svoje hranice.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes v Štrasburgu odobrili plány na zriadenie integrovaného kontrolného systému na hraniciach EÚ, ktorý združí pohraničnú agentúru Frontex a národné správy štátnych hraníc.

Nová jednotka

V jeho rámci vznikne aj 1500-členná pohraničná jednotka schopná zasahovať v prípade krízy na vonkajších hraniciach. "Vytvorenie európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž ako prvý krok pre integrovaný systém riadenia hraníc EÚ, je vynikajúcou správou v čase, keď naše vonkajšie hranice sú pod intenzívnym tlakom a keď tak veľa životov aj naďalej tragicky hasne v Stredozemnom mori," uviedol v tejto súvislosti predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Navrhnutý plán predpokladá, že národné orgány členských štátov EÚ budú aj naďalej chrániť svoje hranice na každodennej báze. Ak sa však ich hranice, ktoré sú súčasne vonkajšími hranicami EÚ, ocitnú pod tlakom, budú môcť tieto krajiny požiadať o pomoc Európsku agentúru pre pohraničnú a pobrežnú stráž (EBCG).

Agentúra bude schopná - na žiadosť členského štátu EÚ alebo na základe rozhodnutia Rady EÚ - zaistiť rýchle nasadenie medzinárodných jednotiek pohraničnej stráže v sile až 1500 mužov na ohrozených hraniciach. Táto jednotka by mala byť zložená z príslušníkov z viacerých členských krajín EÚ.

Rýchle nasadenie

"Pravidlá európskej pohraničnej a pobrežnej stráže zaistia, že vonkajšie hranice EÚ budú bezpečnejšie a lepšie riadené. Nie je to čarovný prútik, ktorý môže vyriešiť súčasnú migračnú krízu, alebo úplne obnoviť dôveru v schengenský priestor, ale je to veľmi potrebný prvý krok," skonštatoval spravodajca pre túto oblasť lotyšský poslanec Artis Pabriks.

Nové pravidlá boli v EP schválené 483 hlasmi, 181 poslancov bolo proti, 48 sa zdržalo hlasovania.Schulz vyzval členské štáty EÚ, aby urýchlene vytvorili pohraničný personál, ktorý bude súčasťou zásahových jednotiek v prípade ohrozenia vonkajších hraníc a zabezpečili tak pripravenosť a rýchlu nasaditeľnosť týchto jednotiek.

Komentáre ( 0)