30. 07. 2016 07:00 | USA/ TV Markíza

Pamätáte si výzvu Ice Bucket Challenge. Na toto sa minuli vyzbierané milióny

Jedna zo štúdií, ktoré dostali dotáciu, teraz prišla s významným objavom.

Pamätáte si výzvu Ice Bucket Challenge. Na toto sa minuli vyzbierané milióny
Pamätáte si výzvu Ice Bucket Challenge. Na toto sa minuli vyzbierané milióny

Pamätáte si ešte na ľadovú výzvu? Pred dvoma rokmi v lete ňou žili azda všetky sociálne siete. Ľudia na seba liali ľadovú vodu z vedra na podporu ľudí s ochorením ALS. Milióny, ktoré výzva na celom svete zarobila, teraz majú prvé skutočné výsledky.

Bill Gates, George Bush, Oprah Winfrey... a mnohí ďalší. Ľadová výzva pred dvoma rokmi rozpútala hotové šialenstvo.

Princíp bol jednoduchý. Ak vás niekto nominoval mali ste do 24 hodín uverejniť video, ako na seba vylejete vedro ľadovej vody. Potom ste mali podľa pravidiel poslať na účet asociácie, ktorá ALS skúma, aspoň desať dolárov. Ak ste výzvu nesplnili, prispieť ste mali stodolárovkou.

Mnohí túto výzvu kritizovali a tvrdili, že je to len trápne divadlo, ktoré na liečbu ochorenia nebude mať žiadny vplyv. No mýlili sa. Kampaň zarobila závratných 115 miliónov dolárov! A jedna zo štúdií, ktoré dostali dotáciu, teraz prišla s významným objavom.

"Je to celosvetový projekt. Zapojilo sa doň 80 vedcov z jedenástich krajín. Keby sme nevytvorili takú veľkú skupinu, tento objav by sa nám nikdy nepodaril," povedal John Landers z Asociácie profesorov na zdravotnej škole v Massachusetts. 

Vedcom sa podarilo poodhaliť úlohu jedného z génov, ktorý pri vzniku ALS figuruje. Gén s označením NEK1 sa objavil pri pacientoch s bežnou, ale aj vzácnou formou ochorenia. A práve to odkrýva veľké možnosti pri ďalšom výskume a liečbe choroby.

"V súčasnosti si nie sme úplne istí, čo presne spôsobuje ochorenie ALS. Ak sa nám podarí nájsť viac takýchto génov, budeme chorobe viac rozumieť a možno sa nám podarí nájsť možnosti liečby," dodal Landers.

ALS postihuje nervové bunky v mozgu a mieche, čo postupne spôsobuje kŕče, poruchy hybnosti nôh a rúk a neskôr aj jazyka a dýchacích svalov. Väčšina pacientov zomiera v priebehu niekoľkých rokov.