18. 08. 2016 06:26 | BERLÍN/TASR

Muž, ktorého zadržali v Nemecku, mal v byte aj predmety spojené s IS

Pri prehliadke bytu našli okrem pyrotechniky aj plynovú masku, repliku kalašnikova, maskovacie uniformy a viaceré predmety "zvelebujúce IS".

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR

Muž zadržaný v Nemecku v stredu pre podozrenie prechovávania látok, ktoré by mohli byť použité ako výbušniny, mal vo svojom byte predmety spojené s teroristickou skupinou Islamský štát (IS). S odvolaním sa na policajného predstaviteľa spolkovej krajiny Brandenbursko o tom v stredu večer informovala stanica RBB.

Brandenburský policajný prezident Hans-Jürgen Mörke pre RBB potvrdil, že neboli nájdené žiadne plány útoku. Pri prehliadke bytu však podľa neho našli okrem pyrotechniky aj plynovú masku, repliku kalašnikova, maskovacie uniformy a viaceré predmety "zvelebujúce IS", píše v správe agentúra Reuters.

Konkrétne spojenie zadržaného s IS polícia nezistila, na internete však zverejnil fotografie, na ktorých pózoval zamaskovaný s replikou kalašnikova a arabskými znakmi, uviedol podľa RBB Mörke.

Policajný predstaviteľ dodal, že podozrenie z terorizmu voči 27-ročnému mužovi zadržanému v meste Eisenhüttenstadt, ktorý konvertoval na islam pred asi siedmimi rokmi, "zatiaľ nebolo vylúčené". Policajtom bol muž známy pre trestné činy týkajúce sa drog a vyhrážky. Hovorca polície predtým povedal, že nič nenaznačuje, že zadržaný plánoval teroristický útok alebo že by mohol byť motivovaný militantným islamom.

Spravodajský týždenník Focus na svojej webovej stránke pôvodne informoval, že muž sa pohyboval v militantnom salafistickom prostredí a bol podozrivý z prípravy útoku na festival v Eisenhüttenstadte ležiacom pri hranici s Poľskom. Neskôr však citoval policajné zdroje, podľa ktorých sa to nepotvrdilo.