22. 08. 2016 13:08 | ATÉNY/kacs

Chystáte sa na dovolenku do Grécka? Zúri tam malária

Grécke zdravotnícke zariadenia zaznamenali 65 ľudí nakazených maláriou.

Komáre
Komáre Foto: TASR

V Grécku stúpa počet nakazených maláriou, do krajiny ju podľa miestnych úradov zavliekli migranti. Dostali sa sem ale aj komáre, ktorí nákazu šíria.

Celkom 65 ľudí nakazených maláriou zaznamenali grécke zdravotnícke zariadenia. Päťdesiat nakazených boli migranti, ktorí s chorobou do Grécka už prišli. Prevažne pochádzali z indického subkontinentu. Z ciest v tropických oblastiach si maláriu doviezlo tiež 11 Grékov. Štyria ľudia sa nakazili priamo v Grécku, informuje tn.cz.

Grécke úrady však tvrdia, že nákaza sa môže šíriť len veľmi obmedzene. V dvanástich okresoch na polostrove Peloponéz a v meste Solún ale preventívne zakázali odoberať krv od darcov, týmto spôsobom by sa totiž choroba mohla rozšíriť veľmi rýchlo a hrozila by aj epidémia.

Čo je malária?

Malária je jedna z najzávažnejších infekčných chorôb a každoročne jej podľahne viac ako milión ľudí. Najčastejšie sa vyskytuje v tropickej a subsaharskej Afrike. Maláriu prenáša na človeka komár rodu Anopheles, príznaky sa zvyčajne prejavia za 8 až 25 dní.

Príznaky ochorenia

Malária sa spočiatku veľmi podobá chrípke, časté sú bolesti hlavy, zvýšená teplota, bolesť kĺbov či zvracanie. Klasickým príznakom je striedanie zimnice s horúčkou. Choroba sa lieči tzv. antimalárikami, ktoré zmierňujú príznaky a zabraňujú komplikáciám. Vo vážnych prípadoch sa používa chinín. Maláriu sa často nepodarí úplne vyliečiť a môže sa vracať aj po rokoch.

Komentáre ( 0)