23. 08. 2016 17:26 | TV Markíza

Pre dovolenkárov je rajom, pre miestne deti peklom na zemi

Vyšetrovanie prípadov nie je jednoduché. Podľa odhadov vie polícia len o asi 10-tich percentách.

Miestne deti sú chudobné a predstavujú ľahké obete
Miestne deti sú chudobné a predstavujú ľahké obete Foto: TV Markíza

Podľa aktivistov je ostrov Bali nebezpečným miestom pre neplnoletých, ktorí sa stávajú obeťami pedofilov.

Deti sú pre cudzincov ľahkou korisťou

„Bali nevenuje pozornosť ochrane miestnych detí. Keď sa pritom rozhliadnete, v uliciach ich vidíte mnoho. Chodia autobusmi s turistami, mnohé z nich aj do hotelov. Všetci o tom mlčia a krajina nie je v ich ochrane nápomocná," vysvetľuje advokátka Siti Sapurah.

Chudobné indonézske deti sú pre cudzincov ľahkou korisťou. Príkladom je 14-ročné dievča, ktoré si privyrába na miestnom trhu. Do hotela ju zlákal cudzinec.

„Ten pán mi dal oblečenie, ale keď mi chcel dať tabletky, odmietla som," spomína dievča.

Dieťa mal obťažovať 70-ročný Austrálčan Robert Ellis. Podľa obžaloby bol počet jeho obetí vyšší - najmenej 11 neplnoletých detí. Každému z nich mal dať peniaze - sumu, ktorá je pre cudzinca omrvinkou.

 

Deti mal nalákať na sedem až 22 dolárov. Úrady ho vyšetrujú od začiatku roka, teraz predstúpil pred súd.

Rodiny mlčia a je to potupa

„Požiadal som sudcu, aby mi dovolil návštevy mojich priateľov. Sedem mesiacov som nikoho nevidel a nemohol som mať ani žiadny telefonát," hovorí obžalovaný Robert Ellis.

Za pedofíliu mu hrozí 15-ročné väzenie. Podľa polície je toto len jeden z prípadov na ostrove. Národností ďalších podozrivých ale prezrádzať nechce.

„Od roku 2011 zastupujem obete pedofílie a obťažovania. Počet prípadov sa zvyšuje. Som veľmi sklamaná, že ostrov Bali sa stal rajom pre pedofilov," zúfa advokátka.

„Spolupracujeme s políciou na odhaľovaní miest, ktoré sú pre deti vysoko rizikové, a kde sa stávajú obeťami sexuálneho násilia," bráni sa úradníčka z ministerstva na ochranu detí Johana Jembise.

Vyšetrovanie prípadov nie je jednoduché. Podľa odhadov vie polícia len o asi 10-tich percentách. Mnohé rodiny totiž o zneužívaní svojich deti mlčia, keďže to vnímajú ako potupu.