24. 08. 2016 06:17 , článok bol aktualizovaný 25. 08. 2016 06:05 | PERUGIA/TASR

V Taliansku zabíjalo silné zemetrasenie. Už je viac ako 247 mŕtvych

Slováci medzi obeťami ani zranenými nie sú.

Jeden z obyvateľov mesta Amatrice, ktorému sa podarilo dostať zo sutín.
Jeden z obyvateľov mesta Amatrice, ktorému sa podarilo dostať zo sutín. Foto: TASR
Zemetrasenie v Taliansku.
Takto to vyzeralo po zemetrasení v meste Arcuata del Tronto.
Jeden z obyvateľov mesta Amatrice, ktorému sa podarilo dostať zo sutín.

Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,2 zasiahlo dnes v noci strednú časť Talianska, s epicentrom južne od mesta Perugia. O život prišlo najmenej 247 ľudí. Miestne úrady predpokladajú, že pod troskami zrútených budov sa nachádzajú stovky ľudí, informovala agentúra ANSA.


 

Slováci medzi obeťami ani zranenými nie sú

Pre TASR to povedal riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Igor Skoček. Zároveň dodal, že zastupiteľské úrady v Taliansku situáciu neustále sledujú a komunikujú s talianskymi úradmi.

Desať mŕtvych bolo doteraz hlásených z malej horskej obce Pescara del Tronto v regióne Marche, ktorú z bezpečnostných dôvodov celú evakuovali, ďalej šesť z dediny Accumoli a päť z mestečka Amatrice, ležiacich v regióne Lazio. V Accumoli zahynula pod troskami svojho domu aj rodina s dvoma malými deťmi. "Je to tu tragické, máme mŕtvych a zničené budovy," povedal starosta Accumoli.

Zemetrasenie v Taliansku.
Zemetrasenie v Taliansku. Foto: TASR
 

Väčšina mestečka Amatrice, ležiaceho 140 kilometrov severovýchodne od Ríma a hojne navštevovaného turistami, sa ocitla v troskách. Pacientov tamojšej regionálnej nemocnice museli evakuovať. Amatrice je momentálne ťažko dostupná, keďže prístupové cesty i samotné ulice blokujú trosky budov. Na jednej z prístupových ciest sa navyše zrútila časť mosta. "Amatrice prestala existovať, celá naša obec je v troskách," povedal starosta Sergio Pirozzi. "Je to tragédia ako tá v L'Aquile spred siedmich rokov. Amatrice je na nepoznanie, celé historické centrum sa zrútilo," vyhlásil Massimo Cialente, starosta L'Aquily, kde si zemetrasenie s magnitúdou 6,3 zo 6. apríla 2009 vyžiadalo viac ako 300 obetí.

 

Otrasy postihli aj mestečko Nursia (Norcia), kde sa okolo roku 480 n.l. narodil sv. Benedikt, považovaný za zakladateľa západoeurópskeho mníšstva. Vážne poškodená je miesta katedrála. Desiatky turistov, ktorí sa v tom čase v Nursii nachádzali, vybehli v panike do ulíc.

Zem sa chvela aj v Ríme

Zemetrasenie nastalo o 3.36 h SELČ, epicentrum ležalo pri meste Rieti, čo je 70 kilometrov juhovýchodne od Perugie a 150 kilometrov od Ríma. Najbližšie otrasom bolo desať kilometrov vzdialené mesto Norcia, spresnil ústav americký geologický ústav USGS. Ohnisko ležalo vo veľmi malej hĺbke len desať kilometrov. Nasledovali aj ďalšie desiatky dotrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu 5,5.

V Ríme sa budovy chveli zhruba 20 sekúnd, informuje denník La Repubblica. Úrad talianskeho premiéra Mattea Renziho oznámil, že vláda je v spojení s miestnymi orgánmi civilnej obrany.