26. 08. 2016 12:29 | NOVÝ ZÉLAND/kacs

Češka, ktorá čakala mesiac na záchranu v horách na Novom Zélande, prehovorila

So slzami v očiach opísala, ako zahynul jej priateľ a ako pri jeho tele strávila dlhé dva dni.

Česká turistka Pavlína Pížová čakala mesiac na záchranu v odľahlej časti Nového Zélandu.
Česká turistka Pavlína Pížová čakala mesiac na záchranu v odľahlej časti Nového Zélandu. Foto: Reuters

Česká turistka Pavlína Pížová, ktorá mesiac čakala na záchranu v odľahlej časti Nového Zélandu, prvýkrát prehovorila. So slzami v očiach opísala, ako zahynul jej priateľ a ako pri jeho tele strávila dlhé dva dni, informuje tn.cz.

 

Češka opísala, že počula posledné vydýchnutie svojho partnera Ondreja P. Pri tele vydržala dva mrazivé dni, až potom zrejme usúdila, že záchrana nedorazí a vydala sa na vlastnú päsť hľadať prístrešie. Mala šťastie, že na odľahlom turistickom chodníku pri jazere Mackenzie narazila na opustenú chatu, ktorá príležitostne slúžia správcom turistických chodníkov.

V nej strávila mesiac, než ju v stredu konečne zachránili. Veľký podiel na tom má česká konzulka Vlaďka Kennett, ktorá si podľa agentúry Reuters na Facebooku všimla, že po Pavlíne sa zháňa bezradní príbuzní žijúci v Česku. Zalarmovala novozélandských policajtov, ktorí sa k zmiznutým turistom dostali na stopu po tom, čo objavili ich auto neďaleko vstupu na chodník.

Pavlína Pížová na brífingu tiež povedala, že sa s priateľom Ondrejom stratili potom, čo ich na chodníku prekvapilo husté sneženie a hmla. Krátko na to sa muž pošmykol a zrútil sa zo zrázu. Pavlína spadla tiež, ale nie tak ďaleko.

K partnerovi sa síce dokázala dostať, ale pretože bol zakliesnený vo vetvách a kamení, nedokázala ho oslobodiť. Jeho telo záchranári objavili kvôli zlému počasiu až dnes.

Češka sa tiež zdôverila, že sa niekoľkokrát pokúsila chatu opustiť a dôjsť do civilizácie, ale vyčerpanie a lavíny blokujúce cestu ju vždy zahnali späť pod strechu. V domčeku bola dokonca aj vysielačka, ale Pavlína nedokázala kvôli chatrnej angličtine rozlúštiť návod.

Keď si konečne v teple vyzula topánky, nohy jej opuchli tak, že musela počkať niekoľko dní, než si mohla topánky znovu nasadiť. Nakoniec z popola dokázala do snehu pri chate aspoň nakresliť veľké písmeno H.

"Pavlína urobila dobre, že zostala na mieste a čakala na záchranu," povedal policajný inšpektor Olaf Jensen. Turistka priznala, že pri plánovaní výletu urobili s partnerom niekoľko chýb. V prvom rade tú, že nikomu ďalšiemu neoznámili, kam idú. "Tiež sme vyrazili bez núdzových lokátorov, nemali sme ani stan a podcenili sme počasie," sype si teraz zachránená Češka popol na hlavu. A apeluje na ostatných výletníkov, aby jej chyby neopakovali.

Komentáre ( 0)