05. 09. 2016 18:13 | BARLÍN/TASR

Facka pre Merkelovú. CDU v krajinských voľbách prepadlo

Kancelárka vyhlásila, že jej prioritou po voľbách bude znovu získať dôveru voličov.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová prijala dnes zodpovednosť za slabý volebný výsledok svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nedeľňajších voľbách vo svojej domovskej spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko. Informovala o tom agentúra DPA.

Kancelárka vyhlásila, že jej prioritou po voľbách bude znovu získať dôveru voličov. Zdôraznila však, že rozhodnutia, ktoré prijala v súvislosti s utečeneckou krízou v uplynulých mesiacoch, boli správne.
"Samozrejme, že to má čo do činenia s utečeneckou politikou, preto za to nesiem zodpovednosť," citovala ju DPA. Merkelová sa vyjadrila na okraj summitu skupiny G20 v Číne.

 

Generálny tajomník CDU Peter Tauber predtým dnes povedal, že Merkelovej vláda už zaviedla sériu opatrení na obmedzenie prílevu utečencov, integráciu 1,1 milióna migrantov, ktorí prišli do Nemecka vlani a na zlepšenie bezpečnosti v krajine.
"Chvíľu však potrvá, kým tieto opatrenia prinesú výsledky a kým znovu získame stratenú dôveru," povedal na tlačovej konferencii.

Volebný úspech pravicovo-populistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD) v Meklenbursku-Predpomoransku privítali šéfovia ultrapravicových strán v Taliansku a vo Francúzsku.
"To, čo nebolo možné včera, sa stalo možným. Vlastenci z AfD predstihli stranu pani Merkelovej," uviedla na Twitteri v nedeľu v noci Marine Le Penová z francúzskeho Národného frontu.

"Fantastické hlasovanie v Nemecku: Veľká facka pre Merkelovú v jej regióne a víťazstvo pre Alternatívu pre Nemecko, spojenca Ligy Severu a Le Penovej," reagoval na Facebooku vodca talianskej ultrapravicovej Ligy Severu Matteo Salvini.

Komentáre ( 0)