Mimoriadna správa
Sledujte NAŽIVO: V mimoriadnej relácii privítame Igora Matoviča aj Ivetu Radičovú
Viac v článku
06. 09. 2016 07:55 | LONDÝN/TASR

Británia nebude pri riešení prisťahovalectva používať bodovací systém

Nová premiérka povedala, že nie je zástankyňou návrhu, ktorý podporovali minister zahraničných vecí Boris Johnson a Nigel Farage - kľúčoví lídri v kampani za brexit.

Theresa Mayová, britská premiérka.
Theresa Mayová, britská premiérka. Foto: TASR/AP

Šéf nového britského ministerstva pre brexit David Davis v pondelok v parlamente vyhlásil, že vláda sa nebude ponáhľať pri vypracovávaní detailného plánu pre odchod z Európskej únie. Premiérka Theresa Mayová totiž odstúpila od návrhov, ktoré využívali pri riešení prisťahovalectva bodovací imigračný systém - podobne, ako to robí Austrália. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Davis predstavil parlamentu plán vlády pre odchod Británie z EÚ a oznámil, že jeho nové ministerstvo má už 180 zamestnancov, ktorým pomáha 120 ďalších ľudí pracujúcich v Bruseli.
Premiérka Mayová na summite krajín skupiny G20 v Číne povedala, že nie je zástankyňou bodovacieho imigračného systému, ktorý podporovali minister zahraničných vecí Boris Johnson a Nigel Farage - kľúčoví lídri v kampani za brexit, teda za vystúpenie Británie z Európskej únie.

Podľa Mayovej systém v štýle Austrálie nezabezpečí Británii dostatočnú kontrolu nad tým, kto vstúpi do krajiny. Práve o túto reguláciu prisťahovalcov sa snažia zástancovia brexitu.
Farage, ktorý odstúpil z funkcie predsedu Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), obvinil Mayovú z nespnenia sľubu.

Vláda jasne nevysvetlila, ako plánuje regulovať prisťahovalectvo, keď už Británia odíde z 28-člennej únie, ale Mayová tvrdí, že obmedzenie prisťahovalectva je najvyššou prioritou.

Komentáre ( 0)